Nowy film Zhang Yimou ciągnie się jak makaron

Posted on 1 stycznia 2010 - autor:

0


Najnowszy film Zhang Yimou 三枪拍案惊奇, występujacy pod dwoma angielskimi tytułami: „Simple noodle story” i „Amazing Tales – Three guns”, w ciągu pierwszych czterech dni po premierze kinowej zarobił rekordową sumę ponad 100mln RMB (ok. 15mln USD). Zainspirowany debiutanckim filmem braci Coen „Śmiertelnie proste” z 1984 roku, najsłynniejszy chiński reżyser przenosi uniwersalną historię zdradzanego męża, niewiernej żony i kochanka, z Texasu do pustynnej prowincji Gansu.

Wątek da się streścić w kilku zdaniach. Budzący odrazę właściciel położonej na odludziu restauracji – Wang (Ni Dahong) dowiaduje się, że jego młoda żona (Yan Ni) romansuje ze zniewieściałym kelnerem Li (Xiao Shenyang). Wściekły, zleca oficerowi policji Zhang (Sun Honglei) zabicie występnej pary. Zhang przyjmuje zlecenie, ale przy okazji zamierza zrealizować własne mroczne cele. Trup się ściele gęsto, akcja się komplikuje, umierają niekoniecznie ci, którzy powinni.

Film w założeniu reżysera miał połączyć w sobie thriller i komedię, niestety nie udało się osiągnąć żadnego z założeń. Ani śmieszy ani trzyma w napięciu. Groteskowo przerysowani bohaterzy, np. mówiący po angielsku perski kupiec, głupkowata służba czy ubrany w różowe jedwabie kochanek pogłębiają dodatkowo wrażenie absurdu.

Najbardziej zapadające w pamięć i chyba najciekawsze sceny z filmu to pokaz robienia makaronu, gdzie wyrabiane w powietrzu placki ciasta zamieniają się w gigantyczne płachty wydające dzwięki helikoptera, a także sceny końcowe, gdzie tłum tancerzy przy akompaniamencie rapu tańczy a la Bollywood.

Film zdecydowanie dla najwytrwalszych miłosników filmów lekkich, wręcz bardzo lekkich. Odradzam wielbicielom „Czerwonego sorga” czy „Zawieście czerwone latarnie”. Zhang Yimou już przed wyreżyserowaniem ceremonii olimpijskiej i parady z okazji 60lecia ChRLu odszedł od filmów o niskim budżecie i głębokim przesłaniu, a skupił się na drogich, kolorowych superprodukcjach, mających na celu szybkie zarobienie pieniędzy i dogodzenie gustowi przeciętnego Chińczyka.

Oficjalna strona filmu:   http://sanqiang.sina.com.cn/

Reklamy
Otagowane:
Posted in: Film