Seksualna walka klas w Chinach

Posted on 8 stycznia 2010 - autor:

6


Dwelling Narrowness (蜗居 Woju ), tłumaczony też jako Snail House, był bez wątpienia najgłośniejszym chińskim serialem zeszłego roku. Otwarcie poruszał wiele drażliwych, zazwyczaj zamiatanych pod dywan w należących do państwa mediach, tematów. Odważne sceny seksualne, skorumpowani urzędnicy, koszmarna presja mieszkaniowo-kredytowa – ta wybuchowa mieszanka wzbudziła bardzo żywe echo wśród Chińczyków i w końcu sprawiła, że serial w końcu grudnia został zdjęty z anteny jako „przejaskrawiający rzeczywistość”.

woju plakat35-odcinkowy serial oparty na książce o tym samym tytule, opowiada historię dwóch sióstr, które po skończonych studiach nie chcą wracać w rodzinne strony i decydują się na życie w wielkim mieście, którego pierwowzorem jest Szanghaj (zdjęcia do filmu są faktycznie kręcone w Szanghaju, jednie nazwę miasta zmieniono na wyimaginowane Jiangzhou). Rosnące w zawrotnym tempie ceny mieszkań, które zawsze przewyższają oszczędności, sprawiają, że po kilku latach ciężkiej pracy, mimo drastycznego zaciskania pasa, starsza siostra Haiping nie jest nawet w stanie zgromadzić wkładu w wysokości 20% wartości mieszkania, który jest niezbędnym minimum do uzyskania kredytu. Gdy w końcu udaje im się kupić wymarzone lokum, miesięczna rata wynosi 6000 RMB, podczas gdy wspólny dochód pary małżonków wynosi zaledwie 9000 RMB. Młodsza z sióstr, Haizao, mimo ustalonej daty ślubu z młodym chłopakiem Xiao Bei, aby pomóc finansowo Haiping, wplątuje się w romans ze skorumpowanym urzędnikiem, który obsypuje ją prezentami i pieniędzmi. Uwiedziona luksusem i wielką willą rezygnuje z miłości swojego życia i zostaje 小三 xiao san, czyli „tą trzecią”, oficjalną kochanką. W tle pokazane jest także środowisko deweloperów i brutalne metody, jakimi posługują się, aby wysiedlić ludzi z atrakcyjnych terenów.

房事 fangshi czyli kwestia mieszkaniowa to najczęstszy temat rozmów praktycznie wszystkich bohaterów. Każdy chce kupić, właśnie kupuje albo kupił mieszkanie. Ludzie należący do średniej klasy i zarabiający stosunkowo dobrze, aby odłożyć na ratę, jedzą chińskie zupki, rezygnują z jakichkolwiek rozrywek i przyjemości. Czas spędzają w domach, jak tytułowe ślimaki, przygniecione ciężarem kredytu. 房事 fangshi ma też drugie znaczenie, sprawy domowe, czyli seks. Serial pokazuje, jak łatwo mężczyzna z dużymi pieniędzmi jest w stanie zdobyć kobietę, związaną z kimś o niższej pozycji społecznej. Mężczyźni w Snail House dzielą się na cztery klasy: wynajmujący pokój, wynajmujący mieszkanie, posiadający mieszkanie na kredyt, i ostatnia najwyższa klasa – ludzie bez jakichkolwiek problemów mieszkaniowych czy finansowych. Najwyższa klasa nie zadowala się swoimi żonami, ale poluje na kobiety bezmieszkaniowców, akumulując w swoich rękach także i to bogactwo. Zdrady, niewierność małżeńska, tragedie rodzinne to wszystko spowodowane jest nierównomiernym dostępem do podstawowego dobra jakim jest własny dach nad głową.

Nadmuchana do niesamowitych rozmiarów bańka mieszkaniowa w Chinach sprawiła, że dla większości ludzi mieszkanie stało się, okupionym niesamowitymi wyrzeczeniami, celem życia. Poruszany temat niewolników kredytowych 房奴 fangnu dotyczy większości młodych ludzi w wielkich chińskich miastach. Przy obecnej średniej cenie mieszkania w Szanghaju na poziomie 16,188 RMB/m² (2370 USD), przeciętnie zarabiający ok. 3500 RMB (ok. 520 USD) biały kołnierzyk, bez dużej pomocy rodziny i zadłużenia się na 30 lat, nie ma szans na własne, choćby położone na obrzeżach miasta, lokum.

Reklamy