Śmiertelna zabawa w chowanego

Posted on 21 stycznia 2010 - autor:

0


躲猫猫 duo mao mao – chińska zabawa w chowanego ze skutkiem śmiertelnym.

Staremu wyrażeniu, oznaczającemu zabawę w chowanego (dosłownie chowanie kotka), nadano nowe znaczenie, po tym jak w 2009 roku władze więzienia w prowincji Yunnan wytłumaczyły śmierć 24- letniego więźnia – „podczas zabawy w chowanego wpadł na ścianę i umarł”. Jest to jedno z wielu wątpliwej jakości oficjalnych wyjaśnień dotyczących dziwnych wydarzeń, jakie spotykają ludzi w więzieniach i aresztach. Inne niezwykle wiarygodne wersje policji dotyczące śmierci w czasie przebywania pod kuratelą władz to: „otworzył kajdanki za pomoca banknotu i powiesił się na sznurowadle”, „umarł podczas kąpieli” czy kuriozalne „umarł z podniecenia”.

Obecnie używane jest jako wyrażenie opisujące:1) śmierć w dziwnych okolicznościach; 2) nieprawdziwy i absurdalny powód zgonu; 3) niewiarę w oficjalne tłumaczenie władz w kłopotliwych sprawach.

Jest to kolejne głośne nowe powiedzenie, które pokazuje czarny humor, a także bezsilność zwykłych obywateli wobec działań instytucji mających teoretycznie na celu ochronę prawa i ludzi.

Reklamy