Huang Zhiyang – złote bestie

Posted on 31 stycznia 2010 - autor:

0


beast03Tajwański artysta Huang Zhiyang (黄致阳) znany głównie jako malarz i kaligraf nie stroni również od stosowania innych technik, takich jak rzeźba czy przekaz video. Jednym z projektów jaki został zaprezentowany przez artystę w ubiegłym roku jest seria „Zwierzęta” lub „Bestie” . Wykonane z mosiądzu i pokryte złotą folią rzeźby na pierwszy rzut oka przypominają fantastyczne bestie z europejskich filmów science fiction czy fantasy – bestie z planety Krematoria („Kroniki Riddicka”) czy wilkowaty Warg („Władca Pierścienia”). Mają jednak wiele wspólnego z tradycyjnym chińskim mitycznym jednorożcem ( 麒麟qilin), którego wyobrażenia w chińskiej kulturze są różne w czasie i przestrzeni (przykładowe wyobrażenia jednorożca http://tieba.baidu.com/f?kz=118984485 ).

06_3_1_2Urodzony na Tajwanie w 1965 roku, gdzie ukończył studia w akademii sztuk pięknych, tworzył w Stanach Zjednoczonych i Europie. Aktualnie od kilku lat mieszka w Pekinie. Sam określa się jako typ artysty nomada. Życie na Tajwanie jest jego zdaniem wygodne i przyjemne, ale artysta potrzebuje ruchu i zmian do tworzenia nowych dzieł. Mieszanie i wzajemne przenikanie się elementów z kultury Wschodu i Zachodu jest jednym z charakterystycznych rysów twórczości Huang Zhi Yang. Użycie w malarstwie tradycyjnych technik oraz wielu elementów malarstwa chińskiego łączy z abstrakcyjnymi metodami przekazu wywodzącymi się z sztuki Zachodu, jak np. w projekcie Zoon-Beijing BIO (ZOON北京生物).

0812

Projektem, w którym szczególnie widać przenikanie wpływów dwóch kultur, jest projekt ZOON-Deamscape (Zoon-密视) kontynuacja projektu Zoon-Beijing BIO. Więcej informacji o twórcy i jego dziełach można znaleźć na blogu:

http://blog.artintern.net/blogs/index/huangzhiyang

oraz na innych stronach sinojęzycznych, np:

http://www.ionly.com.cn/nbo/zhanlan/zhanlan_1878.html

http://www.ionly.com.cn/nbo/zhanlan/zhanlan_1880.html

beast02beast01beast03

Reklamy