全裸政府 – „nagi rząd” upublicznienie wydatków gminy w Syczuanie

Posted on 19 marca 2010 - autor:

0


Po raz pierwszy w historii lokalne władze z własnej inicjatywy podały do wiadomości publicznej na co konkretnie wydają pieniądze podatników. Tabele ze spisem wydatków za styczeń i luty pojawiły się na stronie internetowej gminy Baimiao, w powiecie Bazhong, prow. Syczuan. Pionierska inicjatywa przyciągnęła natychmiast uwagę internautów i w ciągu kilku dni strona zanotowała ponad 300 tysięcy wejść.

Na forach komentujących publikację, przeważały głosy uznania i podziwu dla urzędników, którzy odważyli się ujawnić wydatki administracji państwowej. Fakt, że 65% budżetu zostało wydane na podejmowanie gości różnych szczebli, kupowanie prezentów typu papierosy czy alkohol, nie wzbudził specjalnego oburzenia, bo wszyscy Chińczycy wiedzą, że proszone kolacje i obiady to rzecz obowiązkowa w życiu urzędnika. Podziw jedynie wzbudziła pozycja „1,5 RMB – papier biurowy”, co ma odzwieciedlać skrupulatność w prowadzeniu księgowości i notowania nawet najdrobniejszych wydatków. Nieliczne krytyczne głosy zauważyły, że Baimiao jest tak mała gminą (ok. 10 tys. mieszkańców), że i tak nie da się za bardzo ukryć poczynań urzedników. Ponadto, jak się mają urzędnicze pensje w wysokości 3136 RMB w stosunku do przeciętnego dochodu w tym niezwykle biednym rejonie?

Pomimo tych wszystkich uwag, już sam fakt ujawnienia wydatków jakiejkolwiek struktury administracji państwowej w Chinach jest niezwykłym wydarzeniem. Pojawiły się apele, że za przykładem Baimiao powinny pójść inne urzędy i w ten sposób pokazywać swoim podatnikom na co są wydwane publiczne pieniądze.

Strona urzędu ze spisem wydatków http://www.bzbmx.com/index/gsl1.html

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO