Czego nie lubi chińska cenzura

Posted on 23 marca 2010 - autor:

1


Zakaz pisania o pewnym kwiatku czy publikowania negatywnych wiadomości – oto zestaw tajnych zaleceń dla chińskich mediów, którego część pojawiła się na początku marca w internecie. Ujawnienie listy siedemnastu punktów daje rzadką sposobność prześledzenia niezgłębionych tajemnic cenzorskich umysłów.  Chińskie gazety i portale otrzymały jasne wytyczne, jak i o czym pisać, bądź nie pisać w pierwszym tygodniu marca, podczas newralgicznego okresu posiedzeń parlamentu. Podobno tego typu zestawy instrukcji są wydawane co tydzień.

Poniżej tłumaczenie 17 punktów zaleceń cenzury pochodzących ze strony http://www.minzhuzhongguo.org/Article/ShowArticle.asp?ArticleID=13731. W nawiasach moje wyjaśnienia.

1. Przy przygotowywaniu wiadomości na temat prawa wyborczego dyskutowanego podczas posiedzeń parlamentu należy opierać się wyłącznie o artykuły z Xinhua i Renmin Ribao (Xinhua to rządowa agencja informacyjna, Renmin Ribao – angielska nazwa People’s Daily, to oficjalny dziennik KPCh).

2. Nie pisać o żądaniach różnych grup społecznych dotyczących upublicznienia informacji o majątku urzędników.

3. Nie pisać o tym, że redaktor naczelny tygodnika Southern Weekend został uznany przez prasę zagraniczną za jedną z dzisięciu najbardziej wpływowych postaci w Chinach. (Wydawany w Kantonie tygodnik南方周末jest uznawany za najbardziej odważną i niezależną gazetę w Chinach).

4. Nie zaleca się publikowania materiałów dotyczących pamiętnika dyrektora. Wiadomości na ten temat nie mogą zawierać zdjęć ani żadnych prywatnych informacji zdobytych  za pomocą „wyszukiwarki ludzkiego mięsa”. (Chodzi o aferę dotycząca Han Fenga, dyrektora China Tobacco w prowincji Guangxi, więcej na ten temat tutaj https://skosnymokiem.wordpress.com/2010/03/09/pikantny-pamietnik-urzednika-chinskiej-firmy-panstwowej/ ).

5. Na pierwszych stronach gazet nie należy umieszczać negatywnych informacji.

6. W artykułach  na temat posiedzeń parlamentu nie używać wyrazów ze znakiem 雷lei, nie należy używać tego znaku w odniesieniu do treści odnoszących się do posiedzeń parlamentu. (znak 雷lei – piorun, używany często w znaczeniu piorunujący, wstrząsający, w najnowszym slangu internetowym nabrał znaczenia szokująco śmieszny i żałosny).

7. Usunąć wszystkie informacje dotyczące kwiatu udumbara. (优昙婆罗花 – kwiat udumbara to według tradycji buddyjskiej niezwykle rzadka roślina, która kwitnie raz na trzy tysiące lat i zwiastuje nadejście nowego władcy. Informacja o znalezieniu ich skupiska w klasztorze w Lushan w Jiangxi zelektryfikowała chiński internet.)

8. W artykułach dotyczących skażonej fasoli z prowincji Hainan należy opierać się wyłącznie o informacje z Xinhua, Renmin Ribao i oficjalne materiały administracji z Hainanu. (sprzedawana w całych Chinach fasola okazała się być skażona pestycydami).

9. Nie wysuwać na pierwszy plan informacji dotyczących wypadków w Pekinie mających miejsce w czasie posiedzeń parlamentu, np. „zabójstwo menadżera przez pracownika w księgarni Xidan” czy „wypadek w salonie samochodowym w Shunyi, jedna osoba nie żyje”.

10. W czasie posiedzeń parlamentu nie należy umieszczać informacji o petentach przyjeżdżających do Pekinu.

11. Nie pisać o strajku głodowym Ai Weiwei (w rzeczywistości nie było strajku głodowego, ale protest artystów, w tym Ai Weiwei, którzy demonstrowali przeciwko wysiedleniu ich przez dewelopera.)

12. Nie promować informacji dotyczących wspólnego apelu gazet nawołujących do reformy sytemu meldunkowego. (Dnia 1 marca 2010 trzynaście czołowych tygodników opublikowało wspólny apel do władz z żądaniem reformy systemu meldunkowego, który według nich dyskryminuje ludność wiejską.)

13. W czasie posiedzeń parlamentu nie rozpowszechniać negatywnych informacji z całego kraju, nie promować informacji mogących mieć negatywny wydźwięk.

14. Nie rozpowszechniać informacji o mianowaniu 89 urzędników z miasta Handan. (W ciągu jednego dnia mer miasta Handan w prowincji Hebei mianował 89 nowych urzędników, część stanowisk wcześniej nie istniała.)

15. Nie należy pisać o zgonach we śnie więźniów w aresztach.

16. Nie należy pisać o prokurator z Mongolii Wewnętrznej jeżdżącej luksusową limuzyną, która po wewnętrznym śledztwie powróciła na stanowisko.

17. W czasie posiedzeń parlamentu nie promować informacji dotyczących Li Changjiang i Meng Xuenong. (Pierwszy z nich to człowiek odpowiedzialny za nadzór nad mlekiem w proszku w aferze melaminowej; drugi to gubernator prowincji Shanxi, który zrezygnował ze stanowiska po katastrofie w kopalni, podczas której zginęło 167 osób. Obaj już otrzymali nowe, wysokie stanowiska.)

A oto kwiat urumbara, zdjęcie ze strony

http://www.bzkp.gov.cn/xing/typenews.asp?id=655

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO