Kiepska frekwencja na Expo

Posted on 8 Maj 2010 - autor:

0


Wygląda na to, że planowana przez organizatorów rekordowa liczba odwiedzających teren wystawy – 70 mln, była mocno na wyrost. Podczas pierwszego tygodnia zaledwie 1,05 mln gości zdecydowało się na zatracenie w upale, w kilometrowych kolejkach do pawilonów i tłumie wolontariuszy.

Okazuje się, że po w miarę wysokiej frekwencji podczas trzydniowych świąt majowych (w tym roku w Szanghaju wydłużonych do pięciu) w kolejne dni zjawiło się niewielu śmiałków. We wtorek, 4 maja w południe na aktualizowanym na bieżąco liczniku na oficjalnej stronie Expo widniało zaledwie 69 700 gości, co spowodowało, że licznik zniknął. Od tego momentu dane o liczbie zwiedzających pochodzą z komunikatów dla prasy. W środę zjawiło się zaledwie 85 564 osób, w czwartek wskaźniki drgnęły zbliżając się do 110 tysięcy. W sobotę 7 maja przez bramki przeszło aż 139,500 zwiedzających. Ale wciąż nie są to satysfakcjonujące liczby, bowiem, żeby osiągnąć liczbę 70 mln zwiedzających, dziennie średnio powinno wejść ok. 380 tysięcy ludzi.

Pojawiły się różne wytłumaczenia tej kłopotliwej sytuacji. Dyrektor Expo, Hong Hao w wywiadzie dla Telegraph tłumaczył, że większość gości w okresie świąt majowych miała inne wyjazdy i planuje odwiedzenie wystawy później. Jako inne powody uznał także wysoką temperaturę zniechęcającą do aktywności na świeżym powietrzu, jak również wyczerpujące relacje telewizyjne, które pozwalają na bezpłatne i komfortowe oglądanie pawilonów z własnej domowej kanapy.

Na forach internetowych pojawiają się troche przyczyny słabej frekwencji. Przede wszystkim – koszmarne kolejki, najpierw, żeby się dostać na teren wystawy, a potem praktycznie do każdego pawilonu (ok. 2-3h stania w słońcu). Ponadto zniechęcająca jest wysoka cena – 150 juanów za jednodniowy bilet.

A może jednak istnieje inne wytłumaczenie tej niezręcznej dla prężących się organizatorów sytuacji? A może Chińczycy, pomimo wielomiesięcznego podkręcania atmosfery i medialnej wrzawy po prostu nie są zainteresowani Expo?

Zdjecie ze strony http://www.china.org.cn

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI