Drastyczny spadek sprzedaży mieszkań w Szanghaju

Posted on 30 Maj 2010 - autor:

0


Sprzedaż nowych mieszkań w maju będzie prawdopodobnie niższa aż o 70% w porównaniu z kwietniem. Do 27 maja w całym mieście sprzedano 258000 m² (nie wliczając w to mieszkań dla przymusowo przesiedlanych). Analitycy szacuja, że sprzedaż za cały miesiąc osiągnie 300 tys m², co jest drastycznym spadkiem w porownaniu do 1,02 mln m² sprzedanych w kwietniu. Majowe wyniki sprzedaży osiągną pułap notowany ostanio w 2005 roku.

Na rynek zostało wprowadzonych  850000 m² nowych mieszkań, co również pokazuje tendencję spadkową, bowiem w kwietniu było ich 1.23 mln m². W kwietniu średnia cena metra kwadratowego skoczyła o rekordowe 12,8%, co zostało skomentowane jako ostatni promień zachodzącego słońca, bowiem zaczęły pojawiać się informacje zapowiadające pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości. Zastój w sprzedaży jest spowodowany utrzymującymi się wysokimi cenami, a także niepewnością dotyczącą polityki władz centralnych. Deweloperzy niepewni co do zmian w polityce władz, wstrzymują się z masowymi obniżkami cen oczekując na konkretne decyzje.

Rząd w Pekinie wielokrotnie podkreślał, że ceny mieszkań są zbyt wysokie, a ich wzrost zbyt gwałtowny. Rozpoczęto wdrażanie zarządzeń, które mają na celu zatrzymanie skoku cen i uczynienie mieszkań bardziej dostępnymi dla średniozarabiających obywateli. Najpierw rząd centralny wprowadził ograniczenia dla banków dotyczące przyznawania kredytu na drugie i kolejne mieszkanie, wymagając wyższego wkładu własnego. Po raz trzeci w tym roku, rząd podniósł kwotę obowiązkowych rezerw bankowych.

12 maja rząd szanghajski ogłosił, ze rozważa wprowadzenie podatku katastralnego – całkowitej nowości w Chinach, co byłoby zwiastunem podobnych zmian w całym kraju. Co prawda, władze centralne szybko oświadczyły, że choć kataster jest jednym z dyskutowanych środków, to w ciągu najbliższych trzech lat nie planuje się jego zastosowania. Nie ucięło to jednak spekulacji, bowiem wprawadzenie tego podatku mogłoby spowodować 40 procentowy spadek cen nieruchomości w Szanghaju a potem w innych miastach, uważa Wu Jianxiong, analityk z  Central China Securities Holdings.

Obecnie ceny nieruchomości w Chinach w porównaniu do zarobków są najwyższe na świecie.

Źródło ilustracji http://blog.chinatells.com

LangDetectsv>pl GoogleC
[World-City-Housing-Price-Income-Ratio]
Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO