Artysta, który postanowił zniknąć

Posted on 13 czerwca 2010 - autor:

1


W odróżnieniu od większości artystów dla których celem jest bycie jak najbardziej widocznym i rozpoznawanym, Liu Bolin wybrał inną ścieżkę – postanowił zniknąć, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jego najsłynniejsze dzieła – cykl zdjęć pt. Camouflage, pokazuje jak skutecznie człowiek może wtopić się w otoczenie i stać się praktycznie niewidzialnym.

Urodzony w 1973 r. w prowincji Shandong, w 1995 r. uzyskał licencjat na Shandong Art. Institute, w 2001 r. skończył studia magisterskie (specjalizacja rzeźba) na Central Academy of Fine Arts. Oobecnie mieszka i pracuje w Pekinie. Eksperymentowanie ze znikaniem rozpoczął w 2005 r., kiedy jego pracownia padła ofiarą gorączkowej rozbudowy Pekinu i została zburzona. Liu Bolin przy pomocy asystenta pomalował swoje ciało, w ten sposób, że wtopił się w gruzy po pracowni. Przygotowania do każdego zdjęcia zajmują ok. 7-10 godzin, kiedy artysta bez ruchu stoi, siedzi czy leży, a asystent cierpliwie nakłada farby. W efekcie powstaje zdjęcie, na którym widz z trudem odnajduje zarys jego ciała. Na swoje performance Liu Bolin często wybiera lokalizacje, które pokazują czas przemian jakich właśnie doświadczają Chiny, jak miejsca rozbiórek, nowych dróg, sloganów partyjnych, maszyn budowlanych czy półki z chińskimi zupkami w supermarkecie. Czasem na wyjazdach zagranicznych pozuje do zdjęć na tle gondoli weneckiej czy angielskiego ogrodu. Jego największym marzeniem jest „zniknięcie” podczas lotu samolotem.

Oprócz bycia miejskim kameleonem, Liu Bolin tworzy również rzeźby i obrazy. Cykl Burning Man to metalowe rzeźby całych postaci ludzkich lub ich fragmentów, które podziurawione i podłączone do instalacji gazowej, płoną.

Artysta stworzył dzieło pt. Burning Man Obama, przedstawiające głowę Obamy płonącą jak pochodnia, wg artysty ma to pokazywać wpływ obecnego prezydenta USA na cały świat.  Cykl zdjęć zatytuowanych Land to seria scen z pola bitwy, na których w realistycznym krajobrazie pojawiają się lekko narysowani biała kreską prawie niewidzialni żołnierze.

Liu Bolin w swich pracach zadaje pytania o granice odrębności człowieka, zmusza do refleksji na temat wpływu otoczenia na każdego z nas i pokazuje, że jesteśmy nic nieznaczącymi fragmentami krajobrazu, a celem może być zniknięcie, a nie wyróżnianie się.

Strona artysty ( źródło zdjęć)

http://www.liubolinart.com/

Krótki filmik pokazujący etapy powstawania zdjęć

http://www.youtube.com/watch?v=5sX_5YjLpbI&feature=related

Wystawy indywidualne
2010 Eli Klein Fine Art, New York, USA
2009 „Hiding in the City” Galeria Tagomago, Barcelona, Spain
2009 „Getting Accustomed to Being Impermanent” Vanguard Gallery, Shanghai, China
2009 „Hiding in the City” Yu Gallery, Paris, France
2008 Boxart Gallery, Verona, Italy
2008 Bertin-Toublanc Gallery, Paris, France
2008 798 Art Zone, Beijing, China
2008 Dong Lang Gallery, Shanghai, China
2008 Bridge Art Center, Beijing, China
2008 Mediterrance Gallery, Palermo, Italy
2008 Ifa Gallery, Shanghai, China
2008 „Liu Bolin Live” Galerie Adler, Paris, France
2008 „Liu Bolin: China Report 2007” Eli Klein Fine Art, New York, NY
2007 „Sculpture” Dashanzi Art Zone, Beijing, China
2007 Bertin-Toublanc Gallery, Miami, USA
2007 „Distortion” Dashanzi Art Zone, Beijing, China
2007 Liu Bolin, Galerie Bertin-Toublanc, Paris, France
2006 Liu Bolin, Galerie Bertin-Toublanc, Paris, France
2001 Liu Bolin’s Sculpture, Passage Gallery, Beijing

Reklamy