Najdłuższy dinozaur Azji 马门溪龙

Posted on 1 lipca 2010 - autor:

0


W Nankinie można podziwać wystawiony na widok publiczny 26-metrowy szkielet mamenchizaura, dinozaura zamieszkującego w późnej jurze tereny Chin. Odkryty ponad 20 lat temu osobnik jest najdłuższym zachowanym szkieletem w Azji. Odkryto go w powiecie Jingyan w prowincji Syczuan. Fundator ekspozycji trwającej do 18 lipca ubiezpieczył skamieliny na kwotę 5,7 mln RMB.

Mamenchizaur żywił się roślinami i miał niezwykle długą, osiągającą nawet 15 metrów szyję. Składaja się z rekordowej ilości19 kręgów. Pierwszy osobnik został odkryty w 1952 r. podczas budowy autostrady Yitang w Syczuanie. Sławny chiński paleontolog C.C.Young w 1954 r. nadał mu nazwę Mamenchisaurus constructus. Nazwa dinozaura jest połączeniem błędnie zapisanej chińskiej nazwy własnej i greckiego sufiksu saurus. Szkielet znaleziono w pobliżu míng (马鸣溪 – strumień rżącego konia), ale Young pomylił się i zapisał nazwę jako mén (马门溪 -strumień końskiej bramy). Ponieważ pierwszy osobnik został znaleziony na miejscu budowy na pamiątkę dołożono mu do nazwy constructus.

C.C. Young (1879-1979) w Chinach znany jako Yang Zhongjian 杨钟健 to ojciec chińskiej paleontologii. Odkrył kilka nowych rodzajów dinozaurów, uczestniczył w tworzeniu中国科学院古脊椎动物与古人类研究所The Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology http://www.ivpp.ac.cn/ , instytutu posiadającego jedne z najbogatszych na świecie zbiorów skamielin.

Inne pięknie zachowane szczątki dinozaurów i nie tylko, można podziwiać w南京古生物博物馆 TheNanjingMuseum of Paleontology. http://www.nmp.ac.cn

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI