„Shanghai”

Posted on 20 lipca 2010 - autor:

0


poster

źródło: sina.com

Wolny Szanghaj tuż przed japońskim atakiem na Pearl Harbour i zajęciem go przez Japończyków. Na brutalny japoński terror chiński ruch oporu odpowiada krwawymi zamachami. Na ulicach miasta toczy się bezwzględna wojna. Jej wynik zależy w dużym stopniu do tego która strona ma lepszy wywiad, W szpiegowskiej pajęczynie oplatającej miasto agent amerykańskiego wywiadu Paul Soames (John Cusack) próbuje się dowiedzieć kto i dlaczego zabił jego przyjaciela.. Razem z nim wędrujemy przez jedno z najbarwniejszych i najniebezpieczniejszych miast Azji tamtego okresu, jego spelunki, palarnie opium, kasyna, nocne lokale, zaułki japońskiej dzielnicy i rezydencje gangsterów.


John Cusack i Gong Li

John Cusack i Gong Li

W swoich poszukiwaniach Soames zyskuje wartościowego, ale i niebezpiecznego sojusznika Annę Lan-Ting (巩俐 Gong Li), żonę wysługującego się Japończykom szefa szanghajskiej mafii Anthony Lan-Ting (周润发 Chow Yun-Fat). Anna jest jednocześnie ważną figurą chińskiego ruchu oporu. Oboje prowadzą niebezpieczną grę, w której stawką jest życie i śmierć wielu ludzi i w której ich cele nie zawsze są zbieżne, a ryzykowny romans jaki nawiązują tylko komplikuje sytuację. Ich przeciwnik – bezwzględny i inteligentny wysoko postawiony ofice japońskiego wywiadu Tanaka (doskonały w tej roli Ken Watanabe) jest tylko o krok od ich schwytania. Zagadka śmierci Connora (Jeffrey Dean Morgan) okazuje się jedynie jednym z elementów większej tajemnicy.

Chow Yun Fat

Chow Yun Fat

„Shanghai” to ciekawy i trzymający w napięciu film szpiegowski z trafnie obsadzonymi rolami. Szwedzki reżyser Mikael Håfström (twórca wielokrotnie nagradzanego filmu „Evil” 2003) świetnie oddał klimat jaki panował w mieście tuż przed zajęciem go przez Japończyków po ataku na Pearl Harbour. Nie było to łatwa zadanie biorąc pod uwagę odebranie przez władze chińskie producentom pozwolenia na kręcenie filmu w Chinach. Twórcy zostali zmuszenia do przeniesienia realizacji filmu do Tajlandii i Anglii.

Gong Li

Gong Li

Władze chińskie od chwili wydania decyzji w 2008 r. do dziś dnia nie podały uzasadnienia dla swojej decyzji. Prawdopodobną przyczyną odmowy była chęć chińskiej administracji uniemożliwienia powstania kolejnego filmu w którym przedstawiono Szanghaj, takim jakim był w latach 30-tych ubiegłego wieku – miasta pełnego nocnych klubów, palarni opium i kasyn, które było ukształtowane i zarządzane w ogromnej mierze przez obcokrajowców, a nie Chińczyków. Rząd chiński chce pokazać swój kraj jak z najlepszej strony i niestety tylko z tej strony, nawet za cenę fałszowania lub przemilczania prawdziwej historii jednego z najbarwniejszych miast azjatyckich. Innym powodem odmowy mógł być motyw współpracy części chińskiego społeczeństwa z Japończykami w czasie II Wojny Światowej. W Szanghaju w porównaniu do innych chińskich miastach szeregi chińskich popleczników japońskich okupantów były szczególnie liczne i partii komunistycznej mogło być nie w smak przedstawienie w filmie tak mocno i wyraźnie zarysowanego wątku kolaboracji. Szkoda, że płaski szowinizm i chęć zatuszowania historii zmusiły producentów do szukania zastępczych lokalizacji. Film jednak mimo tych przeciwności powstał i mimo, że nie by ł kręcony w Szanghaju na na Bundzie czy w koncesji francuskiej to doskonale oddaje atmosferę tamtych dni i szanghajskie realia.

Reklamy