Wnuk Mao został generałem

Posted on 3 sierpnia 2010 - autor:

0


Wnuk Mao – Mao Xinyu 毛新宇 został mianowany generałem brygady (少将). O awansie poinformowano w zawoalowany sposób, podając w serwisach informacyjnych notkę o inspekcji generała Mao Xinyu w mieście Zhaohua w Syczuanie. Tak oto jedyny wnuk Mao został obecnie najmłodszym generałem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Urodzony 17 stycznia 1970 roku  Mao Xinyu jest dzieckiem Mao Anqing, drugiego syna Mao Zedonga. Pierworodny syn Mao Anying zginał podczas wojny koreańskiej w 1950 roku.

Mao Xinyu konsekwetnie wykorzystuje doskonałe pochodzenie i moc nazwiska. Od momentu ukończenia studiów historycznych na Renmin Daxue w Pekinie, gdzie specjalizował się w myśli strategicznej dziadka i dziejach dynastii Ming, pnie się po szczeblach kariery. Związał się na stałe z partią i armią, skończył studia magisterskie w Szkole Partyjnej 中央党校 i w 2003 roku doktoranckie na Wojskowej Akademii Nauk 军事科学院 .  Po obronie rozpoczął pracę na macierzystej uczelni jako analityk, szybkie awanse doprowadziły go w 2008 roku na stanowisko zastępcy dziekana wydziału taktyki.

Oprócz kariery stratega Mao Xinyu odnosi sukcesy również na polu literackim. Od 1995 roku publikuje eseje i książki poświęcone szanownemu dziadkowi. Tytuły przykładowych dzieł to: „Dziadkowi śpiewam piosenkę”, „Nie ucząc się na historii na zawsze pozostajemy dziećmi”, „Pięciu ulubionych cesarzy Mao Zedonga”. Występował również w telewizyjnych programach wojskowych, brał udział w serialu poświęconym potomkom wielkich ludzi.

Jak sam mówi „ Mao Zedong jest moim bogiem”. Jako znawca myśli wojskowej dziadka twierdzi, że Amerykanie nie boją się zbytnio modernizacji chińskiej armii,  głównie lękają się zastosowania strategii i taktyk Mao. Poza dziadkiem podziwia także Napoleona.

Wywiad z Mao Xinyu z 11.03.2008 r. http://www.360doc.com/content/08/0312/23/25069_1113588.shtml

Źródło zdjęć news.ifeng.com

Reklamy