1933 Shanghai – stara rzeźnia znów działa

Posted on 31 sierpnia 2010 - autor:

1


1933 Shanghai  to jeden z unikalnych budynków starego Szanghaju lat 30. Trzecia na świecie i pierwsza w Azji pod względem wielkości stara rzeźnia zamieniła się w centrum handlowo-kulturalne. Charakterystyczny budynek stał się jednym z ciekawszych miejsc na mapie Szanghaju.

W 1931 roku Shanghai Municipal Council (organ zarządzający koncesją międzynarodową) kupił działkę przy Shajing Road w dzielnicy Hongkou. Prace budowlane zakończono w listopadzie 1933 roku, rzeźnię oddano do użytku w styczniu 1934 roku. Kompleks budynków zaprojektował brytyjski architekt Balfour, wykonawcą była słynna chińska firma budowlana Shanghai Yu Hongji Yingaochang (上海余洪记营造厂). W wybudowanym w stylu Art Deco olbrzymim budynku zastosowano ówczesne najnowocześniejsze rozwiązania techniczne mające usprawnić proces uboju i zapewnić zwierzętom jak najmniej stresu i bólu.

Przy budowie użyto wyłącznie importowanego cementu i stali.  Ściany grube na 50 cm w środku miały pustą przestrzeń, której zadaniem było  izolować wnętrze w upalne szanghajskie lata i obniżać temperaturę. Główny budynek składa się rotundy połączonej pochylniami i schodami z czterema prostokątnymi halami. Pięciopiętrowa rotunda służyła do uboju i rozbierania tusz. Przywożone dobę wcześniej zwierzęta odpoczywały w sąsiednich stajniach i dopiero na chwilę przed ubojem przeganiano je na czwarte piętro budynku. Zaprojektowano dla nich osobne ciągi komunikacyjne, wybojowate pochylnie na których zwierzęta nie ślizgały się i nie przewracały. Dla ludzi przeznaczono osobne klatki schodowe, w ten sposób zachowywano bezpieczeństwo i higienę. Każdy etap pracy był odizolowany od innych.

W rzeźni pracowało 6 cudzoziemców i 75 Chińczyków. Maksymalny przerób dzienny wynosił 100 krów, 500 owiec, 100 cieląt i 300 świń. Mięso przechowywano w chłodniach wzniesionych obok (już nie istnieją). Rzeźnia funkcjonowała do lat 70, potem w środku umieszczono wytwórnię leków. W 2002 roku budynek opustoszał i dopiero cztery lata później wzbudził zainteresowanie inwestora, który uznał go za doskonały obiekt na cele handlowo-kulturalne.

Po gruntownym remoncie i adaptacji Shanghai 1933 został oddany do użytku pod koniec 2008 roku. Kilka pięter budynku mieści obecnie drogie butiki, restauracje, kawiarnie, galerie designu, warsztaty artystów, sceny na występy  i koncerty.

Reklamy
Posted in: MIEJSCA