Jak świętują Chińczycy

Posted on 22 września 2010 - autor:

0


Co kraj to obyczaj, również jeśli chodzi o święta. Władze chińskie od dwóch lat wprowadzają do kalendarza coraz więcej tradycyjnych chińskich świąt jako dni wolne od pracy. Na wrzesień i październik przypadają dwa ważne dla Chińczyków święta: Święto Środka Jesieni i rocznica ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej. Jednak rozłożenie dni świątecznych i dni pracujących w tym roku może wprawić w lekkie osłupienie.

Święto Środka Jesieni według tradycyjnego kalendarza chińskiego jest wyznaczone na 15 dzień ósmego miesiąca. Jest to święto ruchome i zazwyczaj przypada na drugą połowę września lub początek października, w tym roku jest to 22 września. Władze zaordynowały, że będą trzy dni wolne od pracy – 22-24 września, jednak w zamian za to wyznaczyły dodatkowe dni robocze na niedzielę 19 września (odrabia się wolny czwartek 23 września) i sobotę 25 września (odrabia się wolny piątek 24 września). Święto ustanowienia ChRL to sztywna data – 1 październik, jednak już tradycyjnie od wielu lat Chiny świętują z tej okazji przez siedem dni – od 1 października do 7 października włącznie. Jednak dwa z tych wolnych dni muszą być odpracowane w związku z czym Chińczycy pracują również w niedzielę 26 września i sobotę 9 października.

Cały ten dość skomplikowany system dni wolnych od pracy w tym roku wygląda następująco:

Do 17 września wszystko normalnie według 5 dniowego tygodnia pracy, a potem robi się interesująco:

18 września (sobota) – wolne

19 września (niedziela) – pracująca

20- 21 września (poniedziałek – wtorek) – pracujące

22-24 września ( środa – piątek) – wolne

25 – 30 września (sobota – czwartek) – pracujące

1 -7 październik (piątek – czwartek) – wolne

8 październik (piątek) – pracujący

9 październik (sobota) – pracująca

10 październik (niedziela) wolna

Od 11 października wszystko wraca do normalności.

Na Chińczykach przyzwyczajonych do różnych pomysłów swoich władz taki podział dni wolnych i pracujących nie robi specjalnego wrażenia, choć przyznają, że tegoroczny system jest wyjątkowo skomplikowany i niepraktyczny. Większy problem mają jedynie firmy lub instytucje, które współpracują z partnerami zagranicznymi, dla których taki system oznacza sporo przerw i nieregularności w kontaktach w okresie między 17 września o 11 października. Część instytucji negocjuje z pracownikami zmiany terminów pracy i zamianę pracujących dni weekendowych na wolne w zamian za pracę w pozostałe dni normalnie pracujące. Inne próbują, albo zgodnie z prawem wypłacając odszkodowania albo bezprawnie, skłonić pracowników do pracy również w dni wolne od pracy w tygodniu między poniedziałkiem a piątkiem. Jednak zdecydowana większość dostosowuje się do oficjalnego rozkładu pracy, gdyż nawet jeśli one będą pracowały większość ich lokalnych chińskich kontrahentów ma wolne, więc zmiany we własnym terminarzu dni wolnych i roboczych nie na wiele się zdają.

Reklamy