Uczta na dziesięć tysięcy krabów

Posted on 5 listopada 2010 - autor:

6


Dziesięć tysięcy rzecznych krabów i duże ilości baijiu czyli chińskiej 56% wódki czekają siódmego listopada w pracowni znanego artysty i społecznika Ai Weiwei. Uczta została zorganizowana z okazji planowanego wyburzenia świeżo wzniesionej pracowni w dzielnicy Jiading w Szanghaju. A ponieważ jak wszyscy zorientowani ludzie wiedzą, jesienią kraby są najtłustsze, uczta zapowiada się wspaniale.

Mer Szanghaju osobiście zapraszał Ai do wybudowania studio w dzielnicy mającej w planach stać się skupiskiem artystów, ale już po ukończeniu kosztownej budowy (ponad 1mln USD) władze powiadomiły Ai Weiwei, że budynek wzniesiono niezgodnie z prawem i musi zostać wyburzony. Raczej chodzi o to, że słynący z bezkompromisowości i ostrego języka najbardziej znany w świecie chiński artysta, po raz kolejny przekroczył niepisane granice i publicznie pochwalił wybór laureata tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla.

Expo zamkneło swe podwoje i odciążeni od licznych obowiązków włodarze Szanghaju mają czas na zajęcie się niepokornym artystą. Panujące podczas sześciu miesięcy wystawy światowej memorandum na wyburzenia własnie się zakończyło i pracownia zostanie wkrótce zrównana z ziemią.

A dlaczego rzeczne kraby? Złośliwa gra słów. 河蟹 rzeczny krab to homonim do ukochanego słowa-wytrychu czyli 和谐 – harmonii. Z jednej strony harmonia robi furorę w przemówieniach oficjeli i w prgramach rządowych, z drugiej, w internetowym slangu oznacza cenzurę i usuwanie nieprzychylnych postów.

Na stale mieszkajacy w Pekinie Ai Weiwei niestety nie będzie obecny, bowiem od 12. 30 czasu pekińskiego do 12 w południe 7 listopada pozostaje w areszcie domowym po dyskretna opieką policji .

Ma jednak dostęp do internetu i ochotę na wpisy na Twitterze, ostatni brzmi:

One river crab has disturbed the world of the grass mud horse.

一 只河蟹,惊动了草泥马的世界.

Adres dla mających czas i możliwości dołaczyć do krabowej uczty:

The 7th of November, „River Crab Fest” at Ai Weiwei’s Shanghai studio, which is about to be demolished. Address: No.240, Liu-cun Road, Dayu Village, Malu, Jiading District, Shanghai. Contact number: 13901892420 Ms. Lu 11 月7号艾未未工作室拆除河蟹盛宴,上海嘉定马陆艾未未的工作室资料:地址:上海嘉定区马陆大峪村刘村路240号:13901892420 小吕

Tutaj znajdują się zdjęcia pracowni

http://www.douban.com/people/46843547/photos

 

Posted in: SPOŁECZEŃSTWO