Szanghaj – Shanghai Rockbund Art Museum

Posted on 12 listopada 2010 - autor:

0


Rocbund_Art_Museum_01

Bryła muzeum. Źródło: http://www.rockbundartmuseum.org/

Chińska sztuka współczesna przyciąga uwagę nie tylko koneserów sztuki, ale również międzynarodowych korporacji. Jedna z firm wchodzących w skład Rockefeller Group – Shanghai Bund de Rockefeller Group Master Development Co., Ltd. tworzy obecnie na terenie Bundu jako nową atrację tusrytyczną i obiekt uzytkowy nowy kompleks biurowo – handlowo – kulturalny, którego integralną częścią jest otwarte w maju tego roku Rockbund Art Museum. Muzuem zostało ulokowane w odrestaurowanym dawnym budynku Royal Asiatic Society. Nowoczesne sale wystawowe i specjalna konstrukcja kilku kondygnacji pozwala na równoczesną ekspozycję malarstwa, rzeźby i instalacji.

Sporą atrakcją dla fanów kinematografii i fotografii są prezentowane jako stała ekspozycja w korytarzach przed salami wystawowymi fonografy, stare aparaty fotograficzne, projektory, kamery i inne urządzenia do zapisu i projekcji dźwięku i i obrazu.

Pierwszą wystawą jaka została zaprezentowana w muzem w maju b.r była ekspozycja instalacji zbudowanych ze starych części i odpadów zatytułowana „Peasant da Vincis” (więcej na temat wystawy można znaleźć tutaj: http://www.designboom.com/weblog/cat/10/view/10170/cai-guo-qiang-and-wu-yulu-peasant-da-vincis.html)

Obecnie prezentowana wystawa (od 2010.10.25 do 2011.01.03) jest zatytułowana „By Day By Night”. Jak tytuł projektu wskazuje został on podzielony na dwie części. W ramach części „By Day” dziewięciu artystów z Chin, Tajwanu, USA, Portugalii, Korei, Bułgarii i Pakistanu przygotowało na potrzeby wystawy projekty dotykające kwestii dynamicznego rozwoju społeczności miejskiej, modernizacji i wzrostu dobrobytu materialnego. Nedko Solakov przygotował serię instalacji „Chcę z powrotem do domu”. Jest to zapis dwutygodniowej podróży artysty pociągami z Sofii do Szanghaju. W tym samym czasie na 14 ekranach wyświetlane są przepełnione humorem i ironią zapisy z każdego dnia podróży. Sun Xun zaprezentował instalację zatytułowaną „Beyond Isms” opartą na tuszowych rysunkach i animacji, kwestionującą obecną wersję najnowszej historii Chin.

Część „By night” ma za zadanie propagować i przybliżać współczesną sztukę chińską i światową poprzez projekcje filmów (Film Screening), warsztaty i wykłady (Night School). Do końca grudnia w ramach projektów zostanie wsumie wyswietlonych około 25 filmów – między innymi „Persepolis”, „Dzisiejsze czasy” z Charlie Chaplinem, „Talk to her” Almodovara, Romance of Lushan Mountain (庐山恋), „Nostalgia” Tarkowskiego. Wykłady i warsztaty mają prowadzić artyści i wykładowcy z Chin, Francji, Korei. Niektóre tematy wieczornych spotkań ze sztuką: „Rola sztuki w PR”, „Poznawanie świata przez sztukę”, „Szanghaj – obraz i dźwięki miasta”, „Sztuka w produktach luksusowych”. „Czas a twórczość artystyczna”. Sporą atrakcją dla fanów kinematografii i fotografii są prezentowane jako stała ekspozycja w korytarzach przed salamia wystawowymi fonografy, stare aparaty fotograficzne, projektory, kamery i inne urządzenia do zapisu i projekcji dźwięku i  obrazu.

W ramach całego projektu Rockbund (An Urban Renessaince ) zaplanowano renowację i ponowne zagospodarowanie 17 budynków, oprócz wspomnianego już Royal Asiatic Society między innymi: National Industrial Bank, Capitol Theater i Associate Mission Building.

Strona muzeum: http://www.rockbundartmuseum.org/

Strona całego projektu An Urban Renessaince http://www.rockbund.com/

Rockbund_Art_Musuem_sala_wystawowa_01

Sala projekcyjna. Źródło: http://www.rockbundartmuseum.org/

Rockund_Art_Museum_ekspozycja

Rockbund_Art_Museum_ekspozycja_02

Rockbund_Art_Museum_ekspozycja_03

Rockbund_Art_Museum_ekspozycja_05

————————————————————————————–

„Peasant da Vincis” źródło zdjęć: http://www.designboom.com

Reklamy