W każdym z nas jest grubas – rzeźby Mu Boyan

Posted on 28 marca 2011 - autor:

0


W każdym z nas jest grubas” twierdzi Mu Boyan, młody chiński rzeźbiarz. 35 – letni artysta, znany przede wszystkim jako twórca gigantycznych tłuściochów o twarzyczkach niemowląt, tworzy rzeźby i instalacje, które od kilku lat pojawiają się na ważniejszych wystawach w Chinach, również w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Zadebiutował w 2003 roku wystawą Bath Center, gdzie nagusy z zastygłymi twarzami zażywają kąpieli.

Jego rzeźby przedstawiające nagich grubasów są albo w wersji giga, albo mini. Obrzymi nagi grubas leżacy na materacu wydaje się zapadać w podłogę pod własnym ciężarem. Obok inny, maleńki jak Tomcio Paluch, lekko i zwinnie wyskakuje z chochli. Różowiutkie grubasy wydające się za chwilę pęknąć z nadmiaru tłuszczu symbolizują niepohamowany wzrost Chin i ich nieposkromiony apetyt. Dziecinne buzie kontrastują z rozrośniętymi cielskami, duch nie nadaża za materią. A może to zakamuflowane ostrzeżenie, bo jak otyłość przede wszystkim szkodzi otyłemu, tak i samym Chinom ich rozwój może odbić się czkawką?

Podczas zeszłorocznego biennale w Szanghaju, nie zabrakło oczywiście kilku grubasów zastygłych podczas radosnej kąpieli w mleku, ale Mu Boyan pokazał także swoje najnowsze dzieło – instalację przedstawiającą wnętrze domu składające się z kilku, niekoniecznie standartowych, elementów. Na podłodze, wychudzony czarny pies, tak umiejętnie sprawia wrażenie żywego, że widz odruchowo sprawdza, czy sterczące żebra unoszą się przy oddechu. Na grzejniku rozciąga się biały kot, tu nie ma wątpliwości, zwierzę jest martwe, i to od dłuższego czasu. Na stoliku stoi garnek do gotowania na parze pełen mantou – drożdżowych bułek. Rozżarzone węgle tlą się na metalowej szufli. Schwytana chwila z życia artysty?

Źródło zdjęć www.ayegallery.com

Languages zh>pl GoogleCE
[Grubasy mleku w]
Reklamy