Świątynia taoistyczna Qinci Yangdian Daoguan

Posted on 6 kwietnia 2011 - autor:

1


Qinci_yangdian_daoguan_01

Dudnienie bębnów, wysoki dźwięk piszczałek i zapach palonych trociczek witają wiernych i nielicznych turystów odwiedzających Qinci Yangdian Daoguan (钦赐仰殿道观), jedną z najstarszych świątyń taoistycznych w Szanghaju. W przeciwieństwie do większości szanghajskich zabytków położona jest po wschodniej stronie rzeki, w dzielnicy Pudong, nieopodal nowoczesnego centrum finansowego na Lujiazui. Znalezienie kompleksu nie nastręcza żadnych trudności, a ponieważ nie jest to wyłacznie obiekt zabytkowy tylko działająca świątynia wizyta w niej jest dobrą okazją do zapoznania się zw współczesnymi obrzędami taoistycznymi.

Qinci_yangdian_daoguan_02

Frontalna ściana konmpleksu świątynnego

Początki świątyni siegają według niektórych przekazów aż okresu Trzech Królestw. Wznieść ją miał władca Wschodniego Królestwa Wu (东吴, 吴国,孙国, 222-289 n.e.) Sun Quan (孙权 ) dla swojej matki. Według innych źródeł świątynia miała być założona przez cesarza Taizonga(太宗)z dynastii Tang (599-649 n.e.). Pierwsze potwierdzone wzmianki pochodzą z czasów dynastii Ming, kiedy miała miejsce budowa (przebudowa) w latach 1575-1619. Kolejna przebudowa kompleksu, która nadała obiektowi kształt zachowany mniej więcej do rewolucji kulturalnej została przeprowadzona za czasów cesarza Qian Longa (乾隆)w 1770r. W czasie rewolucji kulturalnej kilka budynków zostało całkowicie zniszczonych badź poważnie uszkodzonych i całkowicie zakazano odprawiania obrzędów. Reaktywacja nastąpiła w 1983r. po kompleksowej przebudowie.

Qinci_yangdian_daoguan_03

Świątynia jest codziennie otwartym żywym ośrodkiem kultu religijnego i jednocześnie siedzibą towarzystwa taoistycznego. Przy wejściu wraz z biletem wstępu zwiedzający otrzymuje pęk trociczek, które może spalić w jednym z kilku metalowych pojemników ustawionych na głównym dziedzińcu. Kompleks jest zbudowany na zasadzie szeregu głównych budynków, które są ustawione w linii jeden za drugim i otoczonych murem. Boczne dwupiętrowe budynki zbudowane wzdłuż zewnętrznych murów mieszczą mniejsze salki świątynne, sklepiki z dewocjonaliami, wegetariańską stołówkę dla pielgrzymów i biura klasztoru. Informacje w świątyni podają liczbę rzeźb i statuetek bogów i świętych w całym kompleksie na około 600. Wyobrażeń świętych i bogów taoistycznych jakie można obejrzeć w świątyni nie można zaliczyć do arcydzieł sztuki sakralnej, jednak ze względu na to  że są dobrze opisane, w dużej części również w wersji anglojęzycznej dają pojęcie o rozmiarze i charakterze panteonu taoistycznego.

Qinci_yangdian_daoguan_04

W czasie świąt taoistycznych obiekt gości tysiące wiernych jednak i w pozostałe dni świątynie nie jest pusta. Chińczycy przychodzą do świątyni żeby oddać cześć zmarłym, z prośbą o odegnanie nieszczęść spadającychy na nich lub na ich bliskich lub z suplikami do świętych. Można u mnichów wykupić wypominki za zmarłych, lampkę z lokalizacją w sali jednego ze świętych czy specjalną tabliczkę wotywną. Cennik usług jest w pełni jawny i wywieszony na specjalnej tablicy, np koszt lampki wotywnej umiszczonej w sali „Trzech Czystości” waha się między 200 a 2000RMB/rok za lampkę (zależnie od tego na jakiej wysokości tablicy wotywnej ma zawisnąć). Dodatkową atrakcją może być możliwość podpatrzenia obrzędów taoistycznych jeśli trafi się np. na dzień w którym jakaś rodzina zamówi specjalne modły za zmarłych.

Adres świątyni:

浦东新区源深路476(Pudong New Area, 476 Yuanshen Rd.)

Qinci_yangdian_daoguan_05

玉清聖境元始天尊 (Niebiański Czcigodny Prapoczątku Dostępujący Świętości w Nefrytowej Czystości)

Qinci_yangdian_daoguan_06

大清仙境道德天尊 (Niebiański Czcigodny Drogi i Cnoty Wstępujący do Raju w Najwyższej Czystości)

Qinci_yangdian_daoguan_07

Święci również muszą się czasami posilić. Stół z darami z pokarmów.

Qinci_yangdian_daoguan_08

Mięso, owoce, ryby, chipsy na przegryzkę i żółte wino ryżowe

Qinci_yangdian_daoguan_09

Jeden z budynków świątynnych w obrębie kompleksu

Qinci_yangdian_daoguan_10

Qinci_yangdian_daoguan_11

Qinci_yangdian_daoguan_12

Obrzędy w świątyni nie mogą się obyć bez śpiewów i muzyki. Grupka mnichów odprawiających modły przy wtórze piszczałek, talerzy i innych instrumentów

Qinci_yangdian_daoguan_14

Qinci_yangdian_daoguan_15

Posted in: MIEJSCA