Ludzkie mleko prosto od krowy

Posted on 16 kwietnia 2011 - autor:

0


W ciągu dwóch lat na chińskim rynku ma się pojawić mleko krowie, którego skład będzie podobny do mleka ludzkiego. Nowy produkt będzie pochodził od zmodyfikowanych genetycznie krów. Mleko ma zawierać duże ilości laktabuminy, laktoferyny i lizozymu, białek występujących w dużych ilościach w mleku ludzkim. Proteiny tego typu są łatwo wchłanianie przez organizm i wspomagają system odpornościowy, dlatego nowy produkt będzie lepszym wyborem dla niemowląt niż mleko krowie czy w mleko w proszku.

Projekt wszedł już w zaawansowną fazę. Li Ning, naukowiec z State Key Laboratories for AgroBiotechnology na China Agricultural University potwierdził, że plany produkcji zostały zatwierdzone przez ministerstwo rolnictwa. Badacz przyznaje, że „zhumanizowane” mleko nie będzie dokładnie takie same jak produkowane przez organizm kobiety, ale i tak przewyższy ilością zalet inne dostępne alternatywy. Dodatkowo będzie można pozyskiwać z niego białka wykorzystywane w przemyśle farmacutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Roczna sprzedaż np. laktoferyny wynosi ok. 5 mld USD rocznie.

W 1998 roku rozpoczęto prace nad wyizolowaniem genu odpowiedzialnego za produkcję białek w mleku ludzkim. W 2001 roku udało się zmodyfikować skład mleka samic szczura. W 2005 roku urodziły się pierwsze sklonowane cielęta. Trzy lata później pojawiło się drugie pokolenie krów. W ośrodku badawczym po Pekinem obecnie znajduje się 300 sztuk zwierząt o zmienionym genotypie, składające się z ośmiu krów założycielek, ok. 100 „córek”, i prawie 200 „wnuczek”.  Wszystkie trzy pokolenia wytwarzają ulepszone mleko.

Na pytania dotyczące zagrożeń jakie mogą nieść za sobą produkty transgeniczne, Li Ning stwierdza, że wzięli tą kwestię pod uwagę i ich badania wykazały brak szkodliwego działania żywności transgenicznej na organizm ludzki. Podczas prac nad nad zmianą genotypu krowy, co prawda zdarzały się przypadki zdeformowanych płodów czy cieląt, ale mleko będzie pozyskiwane wyłacznie od zdrowych i sprawnych osobników.

„Zhumanizowane” mleko przeszło już testy przeprowadzane przez Chinese Center for Disease Prevention and Control, które stwierdziły, że jest ono “zdrowsze od zwykłego mleka”.

Nie wiadomo jedynie, jak chińscy konsumenci przywitają nowy produkt. Wyczuleni przez afery związne ze skażoną żywnością, rodzice starają się kupować mleko importowane, a także powraca do łask karmienie piersią.

Na podstawie

http://news.ifeng.com/society/2/detail_2011_03/01/4899846_0.shtml

http://europe.chinadaily.com.cn/china/2011-04/15/content_12333073.htm

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI