Strajk kierowców tirów w Szanghaju

Posted on 20 kwietnia 2011 - autor:

0


   Dzisiaj w Szanghaju zaczął się strajk firm przewozowych i kierowców tirów, obsługujących głównie przewozy kontenerowe. Powodem akcji jest wzrost cen paliw, opłat portowych, postojowych i składowych przy jednoczesnym faktycznym zamrożeniu cen za usługi przewozowe. Strajk, jak większość organizowanych w Chinach, został potraktowany jako nielegalne zgromadzenie. W miejsca, w których strajkujący założyli blokady i zoragnizowali małe demonstracje (na drogach dojazdowych do portów, wjazdach do składów kontenerów, przy stacjach benzynowych), zostały skierowane jednostki wuzhuangdui (武装队 – odpowiednik naszego dawnego ZOMO). Według informacji podawanych przez chińskich internautów aresztowano kilkadziesiąt osób, niektórzy uczestnicy zostali pobici.
Protest kierowców stworzył poważny problem dla części przewoźników, zwłaszcza tych, które mają pilne wysyłki morskie i nie zdążą z załadunkiem. Pracownicy większości firm spedytorskich potwierdzają, że strajk rzeczywiście ma miejsce i próbują szukać łamistrajków, którzy za wyższą niż zazwyczaj opłatą zgodzą się podjąć przewozów kontenerów.

   Powody protestu są takie same jak w wypadku zajść z ubiegłych lat. W okresie wzrostu cen paliw,taksówkarze w Kantonie, na Hainanie i w Chengdu również  przeprowadzili akcje strajkowe żądając podniesienia stawek. Po protestach w części miast władze lokalne zdecydowały się na podniesienie opłat. Jak na razie jedyne co władze Szanghaju mają do zaoferowania protestującym kierowcom to pałki policyjne. Zamieszczone przez internautów zdjęcia były usuwane przez cenzurę (czyli w internertowym slangu zharmonizowane) i część informacji dotyczacych zajść, zwłaszcza zamieszczanych na mikroblogach, była również błyskawicznie usuwana.

Poniżej w pliku .png zapis strony internetowej ze zdjęciami podanymi jako zdjęcia z miejsc strajku. Żeby zobaczyć  zdjęcia najlepiej otworzyć je w nowej karcie lub nowym oknie przegladarki i użyć opcji  powiększenia  w  pasku „Widok” przeglądarki lub zapisać obrazek na dysk i otworzyć w przeglądarce zdjęć.

Rozmiar pliku przekracza 10MB

strajk_szanghai