Dajingge – zachowany fragment szanghajskich murów miejskich

Posted on 27 kwietnia 2011 - autor:

0


Szanghaj prawa powiatowe uzyskał już w czasach mogolskiej dynastii Yuan, jednak wbrew panującym wówczas zwyczajom miasto nie zostało otoczone murami. Taki stan utrzymywał się aż do połowy XVIw. Dopiero w 1553 roku ówczesny obszar miasta pomiędzy obecnymi ulicami Zhonghua Lu (中华路) i RenminLu (人民路) został wyraźnie wyodrębniony i wybudowano mury miejskie dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców. Zhonghua Lu otacza stare miasto z 3 stron jak pętla, której zamknięciem od północy jest Renmin Lu Obwarowania już w końcu dynastii Ming (明) przestały spełniać cele wyłącznie obronne i na 4 platformach strzeleckich wybudowano świątynie. Jedna z nich, która zachowała się do dziś, nazwana Dajingge (大境阁) została poświęcona Guandi (关帝, ) jednemu z generałów Liu Beia (刘备). GuanYu (關羽). Zmarły w 220 r. n.e. również znany jako Guan Yunzhang, 关云长) wsławił się walkach z Caocao (曹操)i wszedł do panteonu buddyjskiego jako jeden ze strażników i obrońców wiary.

Zhengcai_02

Plan murów miejskich w pierwotnym zarysie. Źródło zdjęcia: http://blog.sina.com.cn/caijun310

Pierwotnie mury miejskie miały obwód 9 mil chińskich (华里)czyli około 4.5km i były wysokie na 2.4 zhang (丈)około 8m. 6 bram miejskich i 4 kanały służyły do komunikacji ze światem zewnętrznym. Szybki rozwój miasta sprawił, że liczba bram i kanałów okazała się dalece niewystarczająca i mury miejskie stały się znacznym problemem dla płynności transportu ludzi i towarów. Ich aspekt obronny od czasu traktatów nankińskich stracił na znaczeniu. Począwszy od drugiej połowy XIX w. mieszkańcy składali supliki o zburzenie przynajmniej części obwarowań.Ponieważ urzędnicy cesarscy zbytnio obawiali się podjęcia tak śmiałej decyzji, wyburzenia murów dokonano dopiero w latach 1912-1914 po upadku dynastii Qing. Zachowany został jedynie krótki odcinek z Dajingge, który po renowacji zakończonej w 1995 roku służy jako atrakcja turystyczna i siedziba muzeum starego miasta.

Wikipedia_dajinnge_01

źródło zdjęcia: wikipedia.org

W ramach muzealnej ekspozycji poświęconej historii szanghajskiej starówki zaprezentowane są zdjęcia starego Szanghaju. Obok zdjęć budowli jak świątynie, urzędy banki i fabryki zaprezentowano również zdjęcia z życia miasta, ruch uliczny i wodny, informacje o rozrywkach i oczywiście jak przystało na miasto portowe zdjęcia szanghajskich nabrzeży i statków. Opisy ekspozycji są niemal wyłącznie w języku chińskim, jednak sposób prezentacji fotografii jest dość czytelny i wystawa może być również interesująca dla zwiedzających, którzy nie władają językiem chińskim.

Adres:

Podstawowe informacje w języku angielskim np. tutaj:

http://www.frommers.com/destinations/shanghai/A33676.html

http://en.wikipedia.org/wiki/D%C3%A0j%C3%ACng_G%C3%A9_Pavillon

dajingge_01

Platforma strzelnicza

dajingge_02

dajingge_03

dajingge_04

Cegły z dynastii Qing z oznaczeniami fabryki

dajingge_05

dajingge_06

Wyobrażenie Guandi

zhengcai_03źródło zdjęcia: http://blog.sina.com.cn/caijun310

dajingge_07

Straż miejska strzegąca bram Szanghaju

dajingge_08

Posted in: MIEJSCA