Chińczycy kopiują całe miasto…

Posted on 20 czerwca 2011 - autor:

1


Całe osiedla w stylu europejskim, na które można się natknąć w chińskich miastach, nie wzbudzają już większej uwagi. Ale po raz pierwszy postanowiono skopiować całe miasto – Hallstatt w Austrii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na siedzibę nowego miasta wybrano powiat Boluo w pobliżu Huizhou (prow. Guangdong) m. in. ze względu na podobne do oryginału ukształtowanie terenu. Właścicielem jest Minmetals Land Co., Ltd, spółka córka China Minmetals Corporation, największej firmy surowcowej Chin. Budowa rozpoczęła się dwa miesiące temu, termin zakończenia prac przewidziano na 2017.

Koszt wybudowania osiedla nazwanego Hallstatt See ma wynieść 6 mld RMB. Inwestor liczy na duże zainteresowanie potencjalnych mieszkańców i spodziewa się, że kopia austriackiego miasteczka stanie się atrakcją turystyczną. Osiedle znajduje się ok.60 kmod granicy z Hongkongiem i klientami docelowymi są również Europejczycy stęsknieni za rodzinnym krajobrazem.

Mer miasta Hallstatt Alexander Scheutz dyplomatycznie twierdzi, że jest komplement i reklama dla zamieszkanej przez 900 mieszkańców alpejskiej osady. Jednak sposób, w jaki Chińczycy podeszli do kwestii zebrania informacji potrzebnych do odtworzenia miasta wzbudził duże oburzenie. Pracownicy Minmetals udając turystów pracowicie mierzyli i fotografowali wszystkie budynki i struktury, nie pytając o zgodę, czy chociażby informując o swoim pomyśle lokalne władze.

Miasto Hallstatt będzie skopiowane z prawdziwym pietyzmem, nie tylko budynki czy ulice, ale również klamki, lampy, doniczki na balkonach. Również kościół katolicki będzie odtworzony co do najmniejszego szczegółu, pozostaje tylko pytanie, co z księdzem i wiernymi…

Strona dewelopera poświęcona osiedlu

http://imgd.soufun.com/2011/05/12/sz/gebz/9974d15fd5f244c9bb0893308bd47191/

Zdjęcie w Washington Post z placu budowy

http://www.washingtonpost.com/rf/image_606w/2010-2019/Wires/Online/2011-06-17/AP/Images/China%20Austria%20Copy%20Cat%20Village.JPEG-0c4a2.jpg

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI