Proximity Butterfly: Intrygujące rockowe brzmienia z Chengdu

Posted on 20 lipca 2011 - autor:

0


Proximity_butterfly

Proximity Butterfly

Na chińskim rynku muzycznym pojawia się coraz więcej zespołów, których członkami są zagraniczni artyści wraz z lokalnymi chińskimi muzykami. Jedną z takich grup, która zyskała znaczną popularność w Chengdu, a od kilku lat coraz częściej pojawia się na scenach w innych chińskich miastach, jest „Proximity Butterfly” (变色蝴蝶). Grupa powstała w 2003 r. w Chengdu, stolicy prowincji Sichuan, z inicjatywy Amerykanina Joshua Love. Joshua przed przybyciem do Chin kilka lat pracował w wytwórni muzycznej w Cleveland. Zniechęcony do stylu życia i pracy jakie panowały w amerykańskim przemyśle muzycznym, postanowił zmienić otoczenie i po krótkim pobycie w Meksyku, przeniósł się do Państwa Środka. W Chengdu w salonie tatuażu poznał perkusistę Chen Duxi (陈督兮). Do duetu dołączyła wkrótce kanadyjska Basistka Heather Judson (obecnie Heather Judson – Love). Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. Jeden z członków Niu Qinyang (牛沁阳) opuścił zespół ze względu na podjęcie studiów filozoficznych. Chen Duxi w 2007 wyjechał do Pekinu kontynuować studia na kierunku malarstwa olejnego. Niezmienny od lat trzon grupy stanowią Joshua (wokal i gitara) i Heather (gitara basowa).

joshua_love

Joshua Love

Ze względu na silne zainteresowanie Joshua filozofią, teksty wielu utworów są niejednoznaczne (np. tekst do „Tiptoes of Shiva”: http://www.reverbnation.com/pbutterfly# – w opcji lyrics utworu) i niekiedy zbyt trudne dla publiczności. Zdecydowana większość z nich jest również wyłącznie w języku angielskim. Te dwa czynniki nie przeszkodziły jednak zespołowi w wydaniu kilku płyt i podbiciu serc syczuańskiej, i nie tylko, publiczności. Dobre, zróżnicowane i intrygujące, rockowe brzmienia i świetny kontakt z publicznością w czasie występów to mocne punkty zespołu. Muzycznie zespół wzoruje się między innymi na Led Zeppelin, Pink Floyd, Rage Against the Machines, Jane’s Addiction. Kolejnym atutem grupy jest bardzo dobra współpraca między muzykami. Bliskie, prywatne kontakty między artystami, wspólnie spędzany wolny czas i otwartość Joshua i Heather, nie tylko cementują członków grupy ale również przyciągają do współpracy z nimi innych artystów z chińskiego muzycznego undergroundu. Byli członkowie zespołu utrzymują kontakt z grupą, i tak np. Chen Duxi jest autorem ostatniej okładki.

heather_judson_love

Heather Judson-Love

 Zespół dużo koncertuje. Nagrywa również sporo płyt http://site.douban.com/widget/release/491364/ Dopiero co ukazał się ich najnowszy album „Reprieve”. Tematyka i brzmienie płyty nawiązują do trzęsienia ziemi w Syczuanie, w którym mocno ucierpiała rodzina Wang Yong (aktualny perkusista). Do płyty dołączone jest również, napisane w języku chińskim, 30-o stronicowe opowiadanie o uwięzionym pod gruzami Dr. Chen. Opowiadanie jest interpretacją i rozszerzeniem tekstów utworów. Autorem nowelki jest pisarz Li Xin. Trzech utworów z najnowszej płyty („Tiptoes of Shiva”, „Evil” (邪恶的人 – utwór w jęz. chińskim oraz „The Sex”) można posłuchać np. na stronie zespołu na douban.com: http://site.douban.com/pbutterfly/ . Dwa z nich również są dostępne na myspace http://www.myspace.cn/pbutterfly . Zdjęcia i nagrania video również np. na douban http://site.douban.com/pbutterfly/room/137101/ W tym roku „Proximity Butterfly” po raz pierwszy otwierał festiwal Zebra 2011.

Reprieve_cover

Okładka albumu „Reprieve”

źródło zdjęć:   douban.com

Reklamy