Tabletki z płodów?

Posted on 10 sierpnia 2011 - autor:

1


Tabletki na wzmocnienie wytwarzane ze sproszkowanych martwych płodów? Według koreańskiej stacji telewizyjnej SBS TV, w niektórych chińskich szpitalach poronione i usunięte płody, jak również zmarłe noworodki, są suszone, mielone i pakowane do kapsułek, sprzedawanych nastepnie w Korei jako lek wzmacniający i pomagajacy zachować młodość.

Program wyemitowany 6 sierpnia w nocy przez SBS, jedną w ważniejszych koreańskich stacji telewizyjnych, powstał, ponieważ dziennikarze postanowili sprawdzić informację, że w Południowej Korei sprzedawane są, pochodzące z Chin, „kapsułki z ludzi” (人肉胶囊). Dziennikarzom udało się dotrzeć do szpitala w prowincji Jilin, gdzie byli świadkami przerabiania płodów na lekarstwo. Według ich ustaleń, firmy farmaceutyczne płacąc łapówki personelowi szpitalnemu zbierają płody. Przechowywane w chłodniach szczątki były suszone, następnie mielone i wsypywane do kapsułek. Większość kręconego potajemnie filmu to ujęcia podłogi i niewyraźne postacie, ale na jednym z kadrów widać wyraźnie fragmenty paznokci i włosów. Stacja zleciła również analizę zawartości kapsułek i okazało się, że 99,7% substancji jest pochodzenia ludzkiego. Przemytem specyfiku trudnią się zamieszkujący Chiny Koreańczycy i ze względu na popularność tego typu środków wśród miejscowej klienteli, osiągają ceny dziesięciokrotnie wyższe niż w Chinach.

Na zwołanej wczoraj konferencji prasowej, rzecznik chińskiego Ministerstwa Zdrowia, Deng Haihua oświadczył, że wydział służby zdrowia przylegającej do Korei Północnej prowincji Jilin, sprawdzi prawdziwość doniesień koreańskiej SBS. Przypomniał, że według obowiązującego prawa, personel medyczny nie może na własną rękę dysponować szczątkami ludzkimi, a procedury ich niszczenia są szczególowe i powszechnie wdrożone. Zakazany jest również handel łożyskami, produktem bardzo cennym w tradycyjnej medycynie chińskiej,  spożywanie go wspomagać ma proces tworzenia krwii, ma również wzmacniać nerki, usuwać wyczerpanie, leczyć bezpłodność i brak pokarmu u karmiących matek.

Obecne doniesienia o spożywaniu w Chinach płodów czy martwych dzieci nie są niczym nowym. Informacje o praktykach tego typu od dawna pojawiają się w mediach. Z pewnością przyczynił się do tego film „Dumplings” ( więcej tutaj: https://skosnymokiem.wordpress.com/2010/01/02/dumplings-kanibalizm-po-chinsku ), który w 2004 roku nakręcono na podstawie książki hongkongijskiej pisarki Lilian Lee (李碧華).

Źródła:

http://news.sina.com.cn/w/2011-08-08/044822951940.shtml
http://baike.baidu.com/view/6262145.htm
http://politics.people.com.cn/GB/15368488.html

Reklamy