Kocice z Chengdu – moda i ruch obywatelski w chińskim wydaniu

Posted on 23 sierpnia 2011 - autor:

1


Pasażerowie metra w Chengdu 21 sierpnia po południu byli świadkami niecodziennej akcji obywatelskiej. Kilkanaście młodych dziewczyn, ubranych w kocie maski i skąpe, lateksowe stroje rozdawało ulotki i naklejki promujące 公德, czyli zasady harmonijnych relacji społecznych. Co mają wartości do kocich strojów?

W chińskim internecie funkcjonuje idiom 花生猫, dosłownie „kot orzeszków ziemnych”, odnoszący się do eleganckich i modnych kobiet. Najczęściej odnosi się do szanghajek, a gdy mówi się o mieszkankach Chengdu, stolicy Syczuanu, dodaje się przymiotnik , fałszywy, podrabiany. Mają one bowiem opinię kobiet mało dbających o wygląd, gruboskórnych i krzykliwych.

 Pewna studentka Sichuan University – Dongfang Yan 东方燕 oburzona krzywdzącą opinią, postanowiła czynnie walczyć ze stereotypem i założyła 成都花生猫联盟, czyli Związek Orzeszkowych Kotów z Chengdu, w szeregi którego wkroczyło ponad 100 mieszkanek miasta. Postanowiły aktywnie działać na rzecz propagowania kultury w miejscach publicznych, i aby przyciągnąć uwagę pasażerów i przy okazji udowodnić, że i w Chengdu można znaleźć modne kobiety, włożyły prowokacyjne stroje kotek. Niestety reakcje części pasażerów, zarzucające dziewczynom zbyt kuse i wyuzdane kostiumy, sprawiły, że Związek Orzeszkowych Kotów z Chengdu rozważa zmianę strojów na kolejną akcję obywatelską.

 

Źródła zdjęć

http://news.cnwest.com/content/2011-08/22/content_5089105.htm

http://fashion.ifeng.com/photo/mm/detail_2011_08/22/8590547_0.shtml