Powstaje nowe największe lotnisko świata

Posted on 14 września 2011 - autor:

0


W 2015 roku, gdy zostanie skończona budowa nowego pekińskiego lotniska Beijing Daxing International, zdetronizuje ono londyńskie Heathrow pod względem liczby pasażerów i zostanie największym lotniskiem świata.

 Zaledwie trzy lata po oddaniu Terminalu nr 3 obecnego Beijing Capital Airport okazuje się, że lotnisko dochodzi do kresu swoich możliwości. Imponująca hala zaprojektowana przez Normana Fostera, będąca już wówczas największym budynkiem lotniczym świata, powoli zbliża się do kresu swoich możliwości. Obecnie główne lotnisko Pekinu (drugie – Nanyuan, służy głównie lotnictwu wojskowemu) obsługuje rocznie 73 mln pasażerów, zaledwie 2 mln mniej niż szacowane maximum. „Już teraz nie jest możliwe dodanie choćby jednego lotu do obecnej siatki połączeń” – twierdzi Li Jiaxing, minister zajmujący się chińskim lotnictwem.

Zamiast powiększać już istniejące lotniska, władze zdecydowały o wybudowaniu nowego, w odległości 50 km od miasta, w powiecie Daxing, we wsi Nangezhuan, w pobliżu granic administracyjnych Pekinu, prowincji Hebei i miasta Tianjin. Nowe lotnisko, o wielkości 54 km² i dziewięciu pasach startowych będzie obsługiwało loty krajowe i zagraniczne. Obecnie dojazd ze stolicy zajmuje ok. godziny jazdy samochodem, ale w planach przewidywana jest dochodząca do lotniska nowa linia metra i szybka kolej. Nowe lotnisko ma stać się głównym portem przesiadkowym Azji.

Sektor lotniczy w Chinach rozwija się w niebywale szybkim tempie. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa Chińczycy coraz częściej wybierają samoloty jako środek transportu (już teraz proporcje Chińczyków do cudzoziemców wśród posażerów wynoszą cztery do jednego). W 2010 roku odnotowano 268 mln pasażerów, czyli wzrost o ponad 16% w porównaniu do poprzedniego roku. W 2015 roku przewiduje się ok. 450-500 mln pasażerów. Chiny przygotowują się do narastającej liczby podróżnych budując nowe lotniska (obecnie 175, w ciągu pięciu lat ma być ich 230) i zwiększając flotę powietrzną (planowany jest zakup co najmniej 4300 samolotów w przeciągu najbliższych dwudziestu lat). Oprócz lotniska w Pekinie rozważane są plany budowy nowych portów przesiadkowych w miastach Chengdu, Qingdao i Xiamen.

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI