分手代理 – agencja ds rozstań

Posted on 16 września 2011 - autor:

1


„Już jej/go nie kochasz? Albo z jakiś powodów, pewnych zmian i przypadków losowych musisz skończyć związek, ale ze strachu przed zranieniem drugiej strony nie przechodzą ci przez usta słowa „rozstanie”? Zaufaj mi, użyję najodpowiedniejszego sposobu do przekazania jej/jemu tej wiadomości, raniąc ją/jego najmniej jak to możliwe”. W taki sposób 分手代理, czyli „agencja ds rozstań”, reklamuje swoje usługi na Taobao, chińskim odpowiedniku Allegro. Podobne usługi oferuje już 48 sklepów internetowych. Zakres oferty zazwyczaj jest dość szeroki, oprócz pośrednictwa w rozstaniach, w spisie pojawiają się również: pomoc w wyznawaniu uczuć, negocjonowanie rozwodów, przeprosiny, załatwianie „trudnych spraw”.

Koszt tej nietypowej usługi zależy głównie od sposobu komunikacji z porzucanym partnerem i stopnia trudności. Najtańszą opcją do wyboru jest rozmowa telefoniczna lub e-mail (koszt ok. 30 juanów, czyli 15 zł), dodatkowe smsy (do 20) dorzucane są gratis. Spotkanie osobiste i przekazanie nieprzyjemnej wieści, że właśnie zostaliśmy porzuceni, a nasz, już były, partner nawet nie ma odwagi powiedzieć nam tego prosto w oczy, kosztuje od 100 juanów w górę plus koszty transportu i ewentualne wydatki poniesione podczas wykonywania zlecenia. Klienci to przede wszystkim młodzi ludzie pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, mieszkańcy dużych miast, „białe kołnierzyki”.

Nowe usługi dla ludności wywołały wiele ożywionych dyskusji na forach i blogach. Większość komentujących uważa korzystanie z tego typu pośrednictwa za wyraz tchórzostwa i braku szacunku dla drugiej osoby. Jednak widocznie istnieje zapotrzebowanie na pomoc w załatwianiu „trudnych spraw”, skoro pojawiają się chętni do wykonania ich za niewielką opłatą.

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO