„Nieobecny” – wystawa prac Ai Weiwei w Taipei

Posted on 29 października 2011 - autor:

2


Dzisiaj w Taipei Fine Arts Museum (TFAM) rozpoczyna się wystawa prac Ai Weiwei – uznawanego za najwybitniejszego żyjącego chińskiego artystę. Przygotowywanej od dwóch lat wystawie nadano znamienną nazwę „Absent”, bowiem Ai Weiwei, w związku z tegorocznym aresztowaniem i zwolnieniem z aresztupod warunkiem nieopuszczania kraju, nie jest w stanie osobiście zjawić się w Taipei.

W skład wystawy wchodzi 21 eksponatów powstających od 1983 roku – instalacje, zdjęcia, rzeźby, nagrania wideo, i stworzona specjalnie na tę okazję instalacja „Forever bicycles” – składającą się z ponad tysiąca rowerów, połączonych ze sobą i tworzących abstrakcyjne formy i kształty. Instalacja ma odzwierciedlać zmiany jakie zachodzą w ostatnich latach w chińskim społeczeństwie.

 

 

Niemożność dotarcia artysty na własną wystawę ma, według samego Ai Weiwei, znaczenie symboliczne, bowiem jego „nieobecność” stała się nie tylko składnikiem ekspozycji, na równi z pozostałymi pracami, ale właśnie dzięki niej, będzie miała szerszy oddźwięk. Bycie „nieobecnym” to obecnie część jego osoby i symbol otoczenia w jakim żyje.

Znany na Zachodzie 54 – letni artysta w tym roku otrzymał pozycję nr 1 na liście Power 100 – stu najważniejszych osób świata sztuki ogłaszanej corocznie przez prestiżowy miesięcznik Art Review. W samych Chinach Ai Weiwei nie jest zbyt znany, i wystawa w Taipei to pierwsza okazja zaprezentowania jego prac chińskiej publiczności.

 Ai Weiwei Absent 「艾未未‧缺席

29.10.2011 – 29.01.2012

 

Link do strony muzeum

http://www.tfam.museum//TFAM_Exhibition/exhibitionDetail.aspx?PMN=1&ExhibitionId=417&PMId=417

Reklamy
Posted in: Sztuka