Ohbaba, prowadź!

Posted on 26 listopada 2011 - autor:

0


Kiedy wyruszamy w bliższą czy dalszą podróż bez problemu zaopatrzymy się w przewodnik, który wskaże nam restaurację, hotel czy zabytek. Co jednak począć, gdy podczas przemierzania terra incognita nagle poczujemy palącą i niepowstrzymaną potrzebę odwiedzenia toalety? Co nam pozostaje – szybki marsz w poszukiwaniu 公共厕所? nagabywanie przechodniów? wypatrywanie KFC czy McDonalda? Już nie! W Chinach powstała 噢粑粑 Ohbaba – rewolucyjna aplikacja na smartfony, która z ustalając naszą pozycję na mapie, z prędkością światła wskaże nam dwadzieścia toalet w promieniu 2 km.

Wypuszczony kilka miesięcy temu na rynek program cieszy się olbrzymią popularnością. Ohbaba to prosty program lokalizacyjny z przejrzystym i przyjaznym menu. Można ocenić właśnie odwiedzaną toaletę, dodać znane sobie, a nieobecne w progamie przybytki, poprosić kogoś o pomoc w podbramkowych sytuacjach (specjalny przycisk – potrzebuję papieru!), sprawdzić opinię wcześniejszych użytkowników, godziny otwarcia, cennik czy dostęp do ciepłej wody.

Oprócz funkcji lokalizacyjnej program pomaga również w przyjemny sposób spędzić chwile w osamotnieniu. Pod przyciskiem蹲着乐 (radość kucającego – wiele chińskich toalet wciąż nie oferuje sedesów) znajdziemy dowcipy, zdjęcia, krótkie opowiadania, wejdziemy na skrzynkę pocztową, mikrobloga czy pogadamy ze znajomym na QQ (chiński odpowiednik MSN).

Program wymyslił i napisał zespół młodej firmy IT z Nankinu, dla których Ohbaba to pierwszy ukończony projekt. Po niespodziewanym dla samych twórców powodzeniu aplikacji myślą nad kolejnym, który ma wskazywać czas oczekiwania w kolejce i w ten sposób pomagać w dotarciu do najmniej zatłoczonych przybytków.

 Niewątpliwie Ohbaba trafił w sporą lukę na rynku. Toalety publiczne w Chinach, a raczej ich palący niedobór, to problem większości wielkich miast. W liczącym 12 mln mieszkańców Kantonie znajduje się zaledwie 907 publicznych ubikacji.

Strona twórców Ohbaba

http://www.ohbaba.com/web/index.html

Reklamy
Posted in: CIEKAWOSTKI