Muzeum Rewolucji Kulturalnej w Shantou

Posted on 17 grudnia 2011 - autor:

1


konttrewolucjonista_burmistrz_pekinu_Peng_ZhenRewolucja kulturalna jest jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Chin. Jest jednocześnie problemem nad którym rządząca partia komunistyczna podobnie jak nad wydarzeniami na Placu Tiananmen chciałaby przejść do porzadku dziennego i jak najszybciej zatrzeć wspomnienie o tym tragicznym okresie w pamięci mieszkańców Państwa Środka. Rozpętany przez Mao Zedonga ruch został oficjalnie określony jako błąd władz partyjnych. Jednak we własnym dobrze zrozumiałym interesie Komunistyczna Partia Chin nie podejmuje tego tematu i stara się uciszyć wszelką zbyt ostrą krytykę tamtego okresu. Władza która juz raz się tak poważnie pomyliła w przeszłości może się mylić również obecnie.

Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji inicjatywa zachowania w pamięci społeczeństwa pamięci o tych tragicznych wydarzeniach spoczywa przede wszystkim na niezależnych historykach , działaczach społecznych i w podejmowanych przez nich inicjatywach. Jedną z nich jest założone w Shantou Muzuem Rewolucji Kulturalnej. Inicjatorem i założycielem muzeum jest były funkcjonariusz partyjny 彭启安 (Peng Qu’an), który przez wiele lat pełnił wysokie funkcje we władzach miejskich. Decyzje o podjęciu tej dość dziwnej jak na członka partii inicjatywy podjął po tym jak na górze Ta, gdzie obecnie mieści się muzeum odwiedził groby ponad 20 osób ze swojej rodzinnej wioski, które zostały zamordowane w ramach walki z wrogami ludu i kontrrewolucjonistami. W budowie obiektu pomocy udzielili jego starzy towarzysze partyjni. Projekt początkowo cieszył się również poparciem władz miasta.

historia_już_osądziła_rewolucję_kulturalną

Na temat muzeum pojawiło się w prasie chińskiej sporo wzmianek i artykułów w chwili jego zakładania, nie tylko ze względu na tematykę ekspozycji, ale również w kontekście legalności i formuły tego typu prywatnych instytucji w ramach chińskiego porządku prawnego. Z biegiem czasu jednak jednak o działalności obiektu zrobiło się cicho a samo muzeum niemal zniknęło z chińskiego internetu.

Wang_Aiping_w_specjalnym_wiezieniu

Szkoda, ponieważ sposób w jaki przedstawiona zostały wydarzenia z najnowszej historii Chin jest niezwykle przystępny i obrazowy. Ekspozycja składa się z kilkuset tablic – stron wielkiego komiksu wyrytego na kamiennych tablicach, którego bohaterami są sprawcy i ofiary takich wydarzeń jak Rewolucja Kulturalna, Wielki Skok, czystki partyjne. Obok pierwszoplanowych postaci jak Mao Zedong, Liu Shaoqi, Peng Dehuai, na kartach tablicach przewijają się twarze i nazwiska nauczycieli, profesorów, literatów, artystów których dotknęły represje, jak również twarze ich oprawców uśmiechniętych, ogarniętych rewolucyjnym zapałem studentów i uczniów.

wielka_ksiega_rewolucji_kulturalnej_02

Muzeum położone jest w odległości kilkudziesięciu kilometrów od centrum Shantou, na odległych przedmieściach dzielnicy Chenghai słynącej z produkcji zabawek i innych produktów z tworzyw sztucznych. Dotarcie do niego wymaga niemal godziny jazdy samochodem lub jeszcze dłuższej wyprawy autobusem podmiejskim. Gdyby taką instytucję założono w centrum miasta lub w innej dogodnej lokalizacji z pewnością miałoby o wiele szerszy krąg zwiedzających. Na wycieczki szkolne czy wycieczki z państwowych zakładów pracy za bardzo nie może liczyć.

budynek_muzeum

Budynek muzeum

Fakt, że muzeum jest częścią parku krajobrazowego, sprawia, że osoby które w parku szukają odpoczynku, mogą przy okazji zapoznać się z ekspozycją muzeum i historią Rewolucji Kulturalnej. Niestety z drugiej strony jego status jako jednej z atrakcji w obrębie parku umniejsza jego znaczenie i utrudnia dotarcie do informacji o samym muzeum. Brak własnej strony internetowej i jakiejkokwiek promocji obiektu w internecie nie wpływa pozytywnie na zwiększenie lczby odwiedzających. Obecnie głównymi zwiedzającymi są mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy przychodzą na spacer z dziećmi do parku albo flirtujące pary, które chcą choć na chwilę wyrwać się z szarzyzny życia codziennego na przedmieściach prowincjonalnego miasta.

Widok z muzeum rewolucji kulturalnej w Shantou

Ekspozycja i wszelkie opisy są wyłącznie w języku chińskim.

widok_z_muzeum_rewolucji_kulturalnej

Posted in: MIEJSCA