Święta w Chinach w 2012 roku

Posted on 24 grudnia 2011 - autor:

0


W nadchodzącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, rząd chiński obdarza mieszkańców Państwa Środka pozornie obfitą ilością świąt państwowych i dni świątecznych. W 2012 roku wg rozporządzenia Rady Państwa będzie siedem oficjalnych chińskich świąt państwowych, w sumie wolnych od pracy będzie 27 dni uznanych za świąteczne. Jednak po uważniejszej lekturze rozporządzenia władz chińskich, które oprócz świąt określa również dodatkowe dni robocze w roku, w które należy odpracować dni świąteczne oraz porównaniu w kalendarzu dat na jakie przypadają na święta z sobotami i niedzielami, liczba dodatkowych, poza sobotami i niedzielami, dni wolnych od pracy kurczy się do 11. Władze chińskie zdecydowanie nie są skłonne przejąć na rodzimy grunt europejskiej tradycji długich weekendow i świątecznych „mostów”.

Szczegółowy oficjalny terminarz świąt w Chinach:

Nowy Rok (元旦), dni świąteczne1 -3 stycznia. 1 stycznia to niedziela, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a 31 grudnia sobota będzie normalnym dniem pracującym, tak więc pozostaje tylko jeden dodatkowy dzień wolny od pracy,

Chiński Nowy Rok (春节,Święto Wiosny, Spring Festival) – dni świąteczne 22 – 28 stycznia. 22 stycznia to niedziela, 28 stycznia to sobota, dni ustawowo wolne od pracy, ponadto, wedle rozporządzenia dodatkowymi dniami roboczymi będą 21 stycznia (sobota) oraz 29 stycznia (niedziela), także realnie w okresie chińskiego Nowego Roku chińscy pracownicy będą mieli dodatkowe trzy dni wolne od pracy.

Chińskie Święto Zmarłych (清明节)dni świąteczne 2-4 kwietnia, ale do pracy Chińczycy będą musieli przyjść 31 marca i 1 kwietnia (sobota i niedziela), także faktycznie dodatkowo bedą mieli jeden wolny dzień,

Święto Pracy – (劳动节)dni świąteczne 29 kwietnia – 1 maja, ale 29 kwietnia to niedziela i tak ustawowo wolna a 28 kwietnia w sobotę trzeba się stawić do pracy, czyli dodatkowo jest wolny tylko jeden dzień.

Święto Smoczych Łodzi (端午节,Dragon Boat Festival) – dni świąteczne, 22-24 czerwca, 2324 to weekend, dodatkowym dniem wolnym od pracy jest jeden dzień, piątek 22 czerwca

Święto Środka Jesieni (中秋节,Mid Autumn Festival) i Chińskie Święto Narodowe (国庆节,rocznica ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej) zostały w tym roku, ze względu na datę ruchomego Święta Środka Jesieni, połączone. Dni Świąteczne to: 30 września – 7 października, 30 wrzesień i 7 października to niedziela, 6 października sobota, 29 września w sobotę odrabia się jeden dzień, także dodatkowych dni świątecznych pozostaje cztery.

Ogłoszony przez chiński rząd terminarz świąt państwowych będzie miał stosunkowo niewielki wpływ na chińską gospodarkę wewnętrzną. O wiele uciążliwszy natomiast będzie dla chińskich przedsiębiorstw eksportowych i dla współpracujących z nimi zagranicznych kontrahentów. Robocze soboty i niedziele w Europie, Stanach Zjednoczonych i zdecydowanej większości nie tylko krajów rozwiniętych ale rozwijających się są rzadkością. Tak importerzy jak i eksporterzy powinni uwzględnić w swoich terminarzach tegoroczne święta w Chinach. Tym bardziej, że w wielu sektorach oficjalne dni ustawowo wolne do pracy nie pokrywają się ze stanem faktycznym. Chiński Nowy Rok trwa w zakładach produkcyjnych o wiele dłużej niż według rozporządzenia. (niekiedy w sumie 3-4 tygodni), natomiast pozostałe dni świąteczne są często zwykłymi dniami roboczymi.


Reklamy