Chunwan – najpopularniejszy program świata

Posted on 22 stycznia 2012 - autor:

0


Dzisiaj wieczorem ponad miliard ludzi zgodnie z corocznym rytuałem zasiądzie przed telewizorami, aby obejrzeć transmitowaną przez program pierwszy chińskiej telewizji Galę Noworoczną.

Nadawana od 1983 roku gala, potocznie nazywana Wiosennym Wieczorem 春晚 (podobno skupiająca przed ekranami prawie 95% Chińczyków, choć to oficjalne dane, w które wielu powątpiewa) to 4,5 godzinne show składające się z piosenek, tańców, skeczów, wystepów akrobatów, magików i mniej lub bardziej natrętnych propagandowych wrzutek. Organizowana od trzydziestu lat gala jest najpopularnieszym programem świata po względem oglądalności i mimo narastającej krytyki, wciąż obowiązkowym punktem wigilijnego wieczoru w chińskich domach.Nazywana najbardziej ocenzurowanym programem w chińskiej telewizji, gala przez wiele lat była szczytem marzeń wszystkich chińskich artystów, bowiem już sławnym zapewniała utrzymanie popularności, a dla początkujących często stawała się przełomem w karierze. Dlatego regularnie pojwiają się pogłoski o łapówkach i innych metodach, jakimi artyści i artystki zapewniają sobie wstęp na scenę. W tym roku wiele gwiazd albo dobrowolnie zrezygnowało z udziału gali, jak Zhao Benshang – najsłynniejszy wykonawca xiangsheng – dialogów komicznych, czy Song Dandan, najbardziej popularna aktorka komediowa; albo zostało z niego wyproszeni, jak Na Ying, piosenkarka, w której piosence pojawiło się kilka angielskich słów, czy komik Jiang Kun, w którego skeczu podobno znalazła się wzmianka o katastrofie kolejowej w Wenzhou. Rezygnacja wielu gwiazd z udziału w tak ważnym show pokazuje coraz większe upolitycznienie imprezy, która z racji olbrzymiej oglądalności, poza zapewnieniem rozrywki, ma również do wypełnienia rolę polityczną i propagandową. Często pojawiają się w niej pieśni patriotyczne, występują artyści z mniejszości narodowych, którzy wyśpiewują jak kochają swą wielką ojczyznę i jak dobrze się w niej żyje, np. Ujgurzy w gali w 2010 r. Między występami pokazują się np. zdjęcia przywódców, a gospodarze programu wychwalają aktualną politykę rządu.

 

Zhao Benshang

Podczas gali można obejrzeć żartobliwe skecze, dialogi komiczne – xiangsheng, tańce i śpiew, akrobacje, występy magików, fragmenty oper chińskich – pekińskiej, opery Yue, opery z Henanu i Sychuanu. Bicie dzwonu o północy oznajmia nadejście Nowego Roku, żelaznym punktem programu gali była zawsze piosenka „Trudno zapomnieć tę noc” ( 难忘今宵) w wykonaniu diwy- weteranki Li Gu, której pieśn od 1983 roku kończyła show. W tym roku ma wykonać nowy utwór utrzymany w stylistyce starego Pekinu, pt. 前门情思大碗茶. Tradycją jest również zapraszanie do udziału cudzoziemców, tak rozpoczął w 1988 r. swoją karierę słynny Da Shan, czyli Kanadyjczyk Mark Roswell, który następnie stał się gwiazdą w Chinach. W tym roku galę uświetni Bertie Higgins z piosenką „Casablanca”.

Według wyników przeprowadzonego niezależnie od CCTV w 2009 r. sondażu jedynie 70% respondentów ogląda noworoczną galę, ale bardziej zastanawiający jest fakt, że tylko 15% ankietowanych stwierdziło, że program im się podoba. Młodzi ludzi skarżąc się na odgrzewaną od lat formułę imprezy, nadmierną propagandę i unikanie drażliwych tematów, przyznają, że siadają przed ekranem razem z rodzicami i dziadkami, którzy z przyzwyczajenia od lat tak spędzają wigilię. Zresztą jak tu nie oglądać Noworocznej Gali, jej krytykowanie i wyśmiewanie to żelazny punkt poświatecznych rozmów.

 

piosenkarka Li Gu

Strona internetowa tegorocznej gali

http://chunwan.cctv.com/

Tu można posłuchać piosenki z gal od 1983 do 2008 roku

http://list.mp3.baidu.com/list/chunwan.html

Reklamy