“Wielu Hongkończyków to psy”

Posted on 26 stycznia 2012 - autor:

2


19 stycznia w rozmowie na antenie internetowej platformy informacyjnej V1.CN profesor Kong Qingdong (孔庆东) z Uniwersytetu Pekińskiego, popularnego Beida, nazwał mieszkańców Hongkongu psami, bękartami i zdrajcami. Jego zdaniem, gdyby nie chińscy turyści, to Hongkong zmieniłby się w „Śmierdzący Port” – [red. przeciwieństwo do „Pachnący Port” – nazwy Hongkongu w języku chińskim”]. System rządów prawa w Hong Kongu, podobnie jak w Singapurze, jest wymuszony niskim poziomem etycznym. Jeśli Hongkończycy nadal będą dyskryminowali przybyszów z Chin kontynentalnych, to chiński rząd powinien zawiesić kontakty z wyspą, wstrzymać dostawy wody i żywności.

Tematem rozmowy, w której padły powyższe sformułowania, było nagranie video z incydentu, jaki miał miejsce w hongkońskim metrze pomiędzy rodowitą mieszkanką Hongkongu i przybyszami z kontynentu, którzy wbrew przepisom karmili dziecko podczas jazdy. Błaha pozornie sprawa, która powinna skończyć się wymierzeniem grzywny (w maksymalnej wysokości do 5000 HKD, ok 2000PLN) rozpaliła po obu stronach granicy dyskusje na temat statusu Hongkongu i jego mieszkańców.

W odpowiedzi na komentarz Kong Qingdonga i brak reakcji władz w Pekinie, mieszkańcy Hongkongu urządzili pikietę z psami pod przedstawicielstwem ChRL. Profesor, znany chiński nacjonalista, zasłynął już z innych tego typu wypowiedzi np., publicznie nazwał Hilary Clinton „suką”, jest uważany za jednego z żyjących potomków Konfucjusza. Wielu studentów Uniwersytetu Pekińskiego zażądało od władz uniwersyteckich usunięcia Konga z uczelni. Ciekawe czy i tym razem Partia milcząco zaaprobuje kolejny wybryk swojego wiernego piewcy. Incydent jest jednym z kolejnych przykładów narastających napięć między mieszkańcami Hongkongu a przybyszami z kontynentu.

Rozmowę z Kong Qiongdong z angielskimi podpisami można zobaczyć np. na Youtube. http://www.youtube.com/watch?v=_nUkiaDS3g4.

Angielskie podpisy nie są w pełni zgodne z chińskim oryginałem.

Na podstawie WSJ oraz V1.CN

Posted in: SPOŁECZEŃSTWO