Festiwal literacki w Makao

Posted on 30 stycznia 2012 - autor:

0


Od 29 stycznia do 4 lutego będzie trwał pierwszy w historii Makao festiwal literacki – The Script Road Literary Festival. Do tej pory wydarzenia kulturalne nie były mocna stroną byłej kolonii portugalskiej. Makao to przede wszystkim światowa stolica hazardu, której obrót z kasyn w zeszłym roku pięciokrotnie przekroczył zyski Las Vegas. Magnat prasowy Ricardo Pinto, pomysłodawca i organizator festiwalu, postawił sobie za cel wzbogacić ofertę kulturalną miasta i przypomnieć o jego roli międzykulturowego łącznika pomiędzy Chinami, a portugalskojęzycznymi krajami.

Podczas festiwalu będą się odbywały spotkania z pisarzami, muzykami, filmowcami, publiczność będzie mogła uczestniczyć w warsztatach, pokazach, panelach i koncertach czy kupić publikacje i nagrania. Zaproszeni goście to słynni pisarze tworzący w języku chińskim, jak np. Su Tong, Jimmy Qi, Jade Y. Chen, Xu Xi, i portugalskim, jak J. Rentes de Carvalho, João Paulo Cuenca i José Luís Peixoto. Imprezy odbywają się w trzech językach: chińskim, angielskim i portugalskim.

Festiwal ma na celu pokazać wielojęzyczną kulturę i tradycję miasta, przyczynić się do zmiany wizerunku Makao jako jedynie jaskini hazardu. Urodzony w Mozambiku Ricardo Pinto osiedlił się w Makao w 1990 roku i od tej pory aktywnie działa na loklanym rynku mediów. Od 2000 roku prowadzi portugalskojęzyczną gazetę Ponto Final, następnie założył chińsko-angielski magazyn Macau Closer. Jest również właścicielem Livraria Portuguesa, księgarni i centrum wydarzeń literackich.

Oficjalna strona festiwalu http://www.thescriptroad.org/

Na podstawie Macau News, apwriters.com

Reklamy