Chiński koncern Sany przejmuje Putzmeister

Posted on 31 stycznia 2012 - autor:

0


Chiński koncern Sany wraz z funduszem inwestycyjnym Citic PE Advisors przejęły 100% udziałów niemieckiego przedsiębiorstwa Putzmeister, znanego na świecie producenta pomp do betonu, tynkownic i mieszarek do betonu. Przejęcie, jakiego dokonało Sany, jest nowością pod względem obiektu przejęcia. Putzmeister należy do średniej wielkości przedsiębiorstw niemieckich, które swoją pozycję na świecie zawdzięczają doskonałej technologii. Rodzinne firmy często operują na niszowych rynkach, na których dominującą pozycje utrzymują dzięki przodującej technologii i utrwalonej świadomości marki.

Dokładna wartość transakcji jest objęta tajemnicą, prasa na podstawie przecieków podaje przybliżoną kwotę na około 500 mln euro. Założony w 1958 r., ulokowany w Aichtal w Baden-Wirtembergii, niedaleko Stuttgartu, Putzmeister do tej pory był własnością niemieckiej rodziny Schlecht. Zatrudnia obecnie około 3000 pracowników i roczny obrót 570 mln euro. W przeciwieństwie do przejęcia w połowie ubiegłego roku KSM Castings przez Citic Dicastal Wheel,  sprzedaż Putzmeistera nie była spowodowana trudną sytuacją finansową.

Rynki Sany i Putzmeister obecnie uzupełniają się geograficznie. Przejęcie ma doprowadzić do zapewnienia Sany pozycji światowego lidera w produkcji pomp do betonu. Niemieckiej firmie transakcja ma zapewnić stabilność finansową i gwarancję rozwoju. Chińczycy z kolei uzyskują dostęp do zaawansowanej technologii. Sany ma się skoncentrować na sprzedaży w Chinach, gdzie jednak Putzmeister ma być dystrybuowany jako marka z wyższej półki. Prezes zarządu Putzmeister, Norbert Scheuch pozostanie na czele firmy i ma dołączyć do zarządu Sany, a niemiecka firma ma utrzymać znaczną niezależność operacyjną.

 Na podstawie: n-tv, The Local

Reklamy