„Chińczycy to szarańcza”

Posted on 1 lutego 2012 - autor:

0


Grupa mieszkańców Hongkongu zleciła ogłoszenie w lokalnym dzienniku Apple Daily, w którym przedstawia Chińczyków z kontynentu jako szarańczę niszczącą miasto. Na całostronicowym ogłoszeniu pod zdjęciem szarańczy siedzącej na tle miasta widnieją słowa: „Ludzie Hongkongu – już dość!” W opublikowanym za zebrane w ciągu tygodnia wśród internautów pieniądze, mieszkańcy Hongkongu dali upust swojemu niezadowoleniu z „inwazji” Chińczyków na ich miasto.

W ogłoszeniu zwrócono uwagę na największe problemy związane z obecnością Chinczyków, jak przepełnione porodówki, problemy z kupnem mleka w proszku, wysokie ceny nieruchomości czy niekulturalne zachowania w miejscach publicznych. Najwięcej kontrowersji wzbudzają chińskie ciężarne, które przyjeżdzają na poród do byłej kolonii brytyjskiej, bowiem ich dzieci w ten sposób zdobywają prawo pobytu w Hongkongu i wszelkie związane z tym przywileje, jak bezpłatna edukacja czy opieka medyczna. 

 Jest to kolejny przykład konfliktu narastającego od dłuższego czasu pomiędzy Hongkończykami, a Chińczykami z kontynentu. Pierwszy masowy wybuch niezadowolenia wybuchł w zeszłym miesiącu, kiedy sklep Dolce & Gabanna zeszwolił na robienie zdjęć przed lokalem jedynie chińskim turystom. Iskrą kolejnej erupcji niezadowlenia było starcie w metrze, kiedy Hongkongijka zwróciła uwagę chińskiej rodzinie, że w kolejce nie wolno spożywać posiłków. Nagranie karczemnej awantury znalazło się w internecie i wzbudziło gorącą dyskuję po obu stronach granicy. Słynny już profesor Kong skomentował scysję nazywając Hongkończyków „psami” i „bękartami”, dzięki czemu przedstawicielstwo Chin w Hongkongu następnego dnia przeżyło oblężenie wściekłych mieszkańców i ich psów. Pisaliśmy o tym tutaj Dzisiejsze ogłoszenie, już jest szeroko komentowane w prasie chińskiej i światowej, na pewno nie przyczyni się do ostudzenia nastrojów.

Źródło: Apple Daily, South China Morning Post, BBC

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO