Nowy system standardów żywności

Posted on 2 lutego 2012 - autor:

0


 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło road map dla zmian jakie mają być przeprowadzone w chińskim systemie standardów dla produktów żywnościowych. W chwili obecnej produkcja i jakość żywności jest regulowana przez około 1900 norm krajowych i 3000 norm branżowych. Gmatwanina ogromnej liczby norm sanitarnych, jakościowych i bezpieczeństwa, które często są ze sobą sprzeczne lub pokrywają przyprawiały o ból głowy przedsiębiorców. Szczególnie korzystny wpływ nowy system może mieć dla zagranicznych producentów, którzy wprowadzając produkty na chiński rynek znajdują się pod faktycznie duża ostrzejszą kontrolą niż rodzime chińskie przedsiębiorstwa i sami producenci lub dystrybutorzy ich produktów muszą przykładać szczególna uwagę do zgodności ze wszystkimi wymaganiami.

  Do końca 2013 r. ministerstwo planuje uporządkowanie treści obecnie funkcjonujących przepisów a do końca 2015 r. konsolidację systemu i usunięcie wszystkich zbędnych regulacji prawnych. Do końca 2015r. ma mieć miejsce poprawa i usunięcie zbędnych regulacji dotyczących zastosowania i standardów dotyczących dodatków do żywności, nawozów, pasz dla zwierząt, substancji zanieczyszczających i toksyn pochodzenia organicznego oraz mikroorganizmów chorobotwórczych w żywności. Bardzo dobrym pomysłem może być uporządkowanie i ujednolicenie terminologii stosowanej w przepisach, co niewątpliwie ułatwi interpretację, zastosowanie właściwych przepisów i ograniczenie problemów z wyborem właściwej dla danej substancji i sytuacji regulacji prawnej.

  Na podstawie: 财新网 Pełny tekst obwieszczenia na stronie Ministerstwa Zdrowia http://www.moh.gov.cn/publicfiles/business/htmlfiles/mohwsjdj/s3594/201201/54009.htm

Reklamy