Chiński film walczy o Złotego Niedźwiedzia

Posted on 6 lutego 2012 - autor:

2


Film „White Deer Plain” w reżyserii Wang Quanana został zakwalifikowany do udziału w finale 62 edycji Międzynarodowego Festwalu Filmowego w Berlinie, który rozpocznie się 9 lutego. Film powstał na podstawie powieści Chen Zhongshi pod tym samym tytułem, która w 1996 r. zdobyła najważniejszą w Chinach Nagrodę Literacką im. Mao Duna. Nakręcony z rozmachem dramat opowiada historię dwóch skłóconych o ziemię rodzin z wioski Białego Jelenia w odległej prowincji Shaanxi. Akcja rozgrywa się sto lat temu, zaraz po wydarzeniach Rewolucji Xinhai.

Wang Quanan nie jest debiutantem na festwalu w Berlinie. W 2007 roku jego film „Małżeństwo Tui” zdobył Złotego Niedźwiedzia, dwa lata temu jego „Razem i osobno” otworzył festiwal i zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz. W jak do tej pory najdroższym filmie chińskiego reżysera (budżet 100 mln RMB) zagrali znani aktorzy jak Zhang Fenyi, Wu Gang, Duan Yihong i Kitty Zhang.

Dwie inne, uważane za faworytów, chińskie produkcje „Flower of War” Zhang Yimou i „Flying Swords of Dragon Gate” Tsui Harka nie przeszły eliminacji.

Źródła Chinese Films, Film Business Asia

Reklamy