Polityczny skandal w Chongqingu

Posted on 16 lutego 2012 - autor:

0


Wang_Lijun_source: http//www.chariweb.com

Zdjęcie pobrano z chariweb.com

 Katarzyna Sarek:  Szef policji w więzieniu, czyli afera w Syczuanie

Bezlitosna walka na górze przed październikową wymianą przywodców trwa w Chinach najlepsze, ale szeroka publiczność dowiaduje się o niej jedynie z plotek, pogłosek i dzięki strzępom informacji. Obecnie mamy rzadką okazję zerknąć za szczelne kurtyny i popatrzeć jak w Chinach wycina się przeciwnków, a walki frakcyjne kipią pod pokrywką złudnego konsensusu.

Wang Lijun, chiński superglina, pogromca mafii, mistrz sztuk walki, bohater mediów i modelowy urzędnik państwowy, właśnie spektakularnie zakończył karierę. Sławny od 1999 roku, kiedy skutecznie odciął łeb triadom w portowym mieście Dalian. W 2008 roku podobny sukces powtórzył w Chongqingu – 30-milionowej metropolii w prowincji Syczuan, gdzie jako szef policji, ramię w ramię z merem miasta Bo Xilaiem, przetrzebił szeregi skorumpowanych urzędników i przywrócił spokój mieszkańcom. Nazwano go „bohaterem walki z przestępczością” i w 2011 roku został wybrany wicemerem miasta.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej: http://kulturaliberalna.pl/2012/02/14/czwartek-chiny-sarek-szef-policji-w-wiezieniu-czyli-afera-w-syczuanie/

zdjęcie pobrano z : http://www.chariweb.com