Nobel architektury dla Chińczyka

Posted on 28 lutego 2012 - autor:

2


Laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej świata – Pritzker Architecture Prize, został w tym roku Wang Shu, pierwszy nagrodzony w dziejach konkursu chiński architekt. Jego projekty uznano za doskonały przykład miejskiej architektury respektującej klimat i specyfikę otoczenia.

Wang Shu wraz z żoną Lu Wenyu prowadzi pracownię Amateur Architecture Studio w Hangzhou, jest dziekanem Wydziału Architektury Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, wykładał gościnnie na wielu uniwersytetach, m.in. na Harvardzie. W 2010 r. razem z żoną Lu Wenyu otrzymał nagrodę German Schelling Architecture Prize. Rok później dostał French Gold Medal z rąk Academy of Architecture.

Ostatnie zaprojektowane przez niego budynki to siedziby muzeów (Muzeum w Ningbo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Ningbo), biblioteki (Uniwersytet Suzhou), akademiki (część kampusu Xiangshan w Hanghzou), osiedle mieszkaniowe (Vertical Courtyard Apartments – sześć 26-piętrowych bloków), domy mieszkalne (np. Ceramic House w Jinhua). Jury w uzasadnieniu nagrody doceniło umiejętność Wanga w przywołaniu klimatu przeszłości bez sięgania po dosłowne nawiązania. Jego najbardziej chwalony projekt to siedziba Muzeum w Ningbo, który w 2009 r. otrzymał najważniejszą nagrodę architektoniczną Chin im. Lu Bana (Lu Ban to legendarny inżynier, stolarz, architekt i wynalazca, patron chińskich budowniczych). Budynek wzniesiono z wtórnie wykorzystanych materiałów (cegieł i dachówek) z wyburzanych starych dzielnic Ningbo. Muzeum jest równocześnie modernistyczne i zabytkowe, a kolorem, stylem i techniką doskonale oddaje klimat Jiangnan, czyli wodnych miasteczek dolnego biegu Jangcy.


Nagroda Prtizkera została ustanowiona w 1979 r. Wcześniejsi laureaci nagrody to mi. in.: Philip Johnson, Richard Meier, Kenzo Tange, Frank Gehry, Aldo Rossi, Renzo Piano, Norman Foster, Rem Koolhaas, Glenn Murcutt i Zaha Hadid. Nagrodą jest 100 tys. USD i brązowy medal. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 25 maja w Pekinie.

Więcej informacji o Wang Shu

http://www.pritzkerprize.com/sites/default/files/file_fields/field_files_inline/2012-PritzkerPrize-Media-Kit.pdf

Źródło zdjęć www.pritzkerprize.com

Reklamy