Nowy szef Hongkongu

Posted on 25 marca 2012 - autor:

0


Leung Chun-ying (梁振英) został nowym szefem adminstracji Hongkongu ( 香港特首 ). W niedzielnym głosowaniu 1200 elektorów otrzymał 689 głosów, pozostawiając daleko za sobą swoich dwóch rywali Henry’ego Tanga (285 głosów) i Alfreda Ho (76 głosów). Pozostałe 150 głosów zostało oddane bez wskazania kandydata pozostając nieważne. Był to wpływ apeli prodemokratycznej Civic Party, która w ten sposób chciała zademonstrować niezadowlenie ze sposobu wyborów. Elektorzy stanowią bowiem zaledwie 0.0002% populacji siedmiomilionego Hongkongu. Przed budynkiem w którym odbywały się wybory demontsrowali ludzie domagający się bezpośrednich wyborów, które teoretycznie mają się po raz pierwszy odbyć w 2017 r.

W czasie liczenia głosów Hong Kong University uruchomił program komputerowy, za pomocą którego 220,000 mieszkańców miasta mogło oddać głos na któregoś z kandydatów. Wyniki pokazały 17.8% poparcia dla Leunga i 16.3% dla Tanga, Albert Ho otrzymał 11.4% głosów. Aż 122 tys. oddało nieważny głos, co może świadczyć o niewielkim zainteresowaniu wyborami lub brakiem odpowiedniego kandydata. Wcześniejsze wysokie poparcie dla Leunga w sondażach opinii publicznej (sięgało ok. 50%) już zniknęło, w ostatnim sondażu popierało go jedynie 35% mieszkańców.

Leung Chun-ying w ostatnim tygodniu przed wyborami otrzymał mocne poparcie ze strony Pekinu. Pani Liu Yandong, radca stanu, spędziła tydzień poprzedzjący wybory w przylegającym do Hongkongu Shenzhenie spotykajac się z hongkońskimi biznesmenami i przekonując ich do namaszczonego przez Pekin kandydata. Wcześniejszy faworyt Chin, Henry Tang stracił sympatię mieszkańców miasta po serii skandali związanych z jego zdradami małżeńskimi, samowolą budowlaną i unikaniem płacenia podatków.

Nowy zarządca miasta obejmie stanowisko 30 czerwca.

 

Źródło zdjęć

http://news.qq.com/a/20120325/000456.htm

Reklamy