Gorąca chińska wiosna

Posted on 30 marca 2012 - autor:

0


Katarzyna Sarek

Gorąca chińska wiosna

Pożegnalne przemówienie Wen Jiabao, spektakularny upadek Bo Xilaja, nieudana próba puczu (jeśli w ogóle był…) i znaczna podwyżka cen paliw – od dawna tyle się nie działo w Chinach. Podczas gdy chińskie media z oczywistych względów zachowują daleko posuniętą powściągliwość w relacjonowaniu i komentowaniu, miejscowi internauci i zachodnia prasa prześcigają się w snuciu domysłów i powtarzaniu plotek.

Tylko tyle pozostaje, bo politykę w Państwie Środka robi się daleko od kamer i ciekawskich uszu. Zagraniczni dziennikarze są nieustannie sfrustrowani, bo w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie zawsze prędzej czy później znajdzie się polityk gotowy do podzielenia się swoją wiedzą insidera, w Chinach – pustynia. Przez wrota Zhongnanhai wydostaje się tylko to, co ma się wydostać. Dlatego też wszyscy łapczywie rzucają się na wszelkie wydarzenia, które pozwalają zerknąć (a może to także złudzenie?) do środka politycznego ringu, gdzie walka o władzę trwa w najlepsze, a publiczność zazwyczaj widzi tylko finał w postaci znikających, a raczej znoszonych ze sceny, przegranych.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:http://kulturaliberalna.pl/2012/03/27/czwartek-chiny-sarek-goraca-chinska-wiosna/