Luksusowy hotel w kamieniołomie

Posted on 5 kwietnia 2012 - autor:

0


Wieżowce przestały być czymś wyjątkowym w Chinach, nadchodzi pora na ciekawsze budowle. W zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę unikalnego hotelu, wysokiego zaledwie na trzy piętra, ale którego kolejnych 16 pięter będzie znajdowało się pod poziomem gruntu. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej lokalizacji – hotel będzie zbudowany w nieczynnym kamieniołomie w Songjiang, miejscowości położonej w odległości 45 km od Szanghaju. Głęboka na 100 metrów kopalnia kamienia przestała działać w 2000 roku, a tereny wokół niej w 2006 roku kupiła firma Shanghai Shimao Property Group. Hotel o nazwie InterContinental Shimao Shanghai Wonderland będzie częscią parku rozrywki, który zacznie działać w 2014/2015 roku (podobnie jak Shanghai Disneyland).

Kamieniołom głeboki na 100 m, długi na 240 m i szeroki na 160 m, zostanie całkowicie przekształcony. Na dnie powstanie jezioro o głębokości 20 m, co pozwoli hotelowi na zbudwanie efektownych podwodnych restauracji i sal konferencyjnych, powstanie wodospad i przystań dla łódek. Budynek będzie mieścił 380 pokoi, nocleg w których będzie kosztował min. 300 USD (dwa razy drożej niż w innych szanghajskich pięciogwiazdowych hotelach). Najniższe piętra będą przeznaczone do obsługi sportów wodnych, basenów, SPA itd, przewidziano również inne atrakcjie na świeżym powietrzu, jak ściany wspinaczkowe czy skoki na bungee. Budynek zaprojektowano w sposób wykorzystujący energię naturalną, fragmenty fasady budynku zajmą rośliny, a część szklanych ścian będzie pokryta panelami słonecznymi.

Koszt budowy całego parku rozrwyki ma wynieść ok. 555 mln USD, z czego 95 mln USD pochłonie wzniesienie podziemnego hotelu.

Projekt przygotowało brytyjskie biuro Atkins, które zaprojektowało m.in Burj Al Arab hotel w Dubaju.

Źródła

http://www.worldbuildingsdirectory.com/project.cfm?id=1230

http://www.cnngo.com/shanghai/life/five-star-hotel-planned-in-abandoned-underground-quarry-991761

Posted in: CIEKAWOSTKI, MIEJSCA