Drugie życie podeszwy

Posted on 7 Maj 2012 - autor:

4


Podeszwa, taka od butów. Zwykły kawał gumy. Jak się życie buta kończy, to zwykle wraz z nim i życie podeszwy. Czy na pewno? Zużyta, „zchodzona” trafia…. no właśnie. Gdzie trafia? A to już zależy od pomysłowości i zaradności. Taki pomysłowy chiński Dobromir dla przykładu, da podeszwie szanse na ponowne zaistnienie, chińska podeszwa wbrew prawom logiki dostanie drugie życie i to nie byle jakie, albowiem w przemyśle…  farmaceutycznym.

Tak, to niestety nie jest żart, tylko chińska rzeczywistość. Wśród mnogości afer, z cyklu „około spożywczych”, ta ostatnio najbardziej poruszyła opinię publiczną. Otóż kilkanaście z lokalnych fabryk, dostarczających żelatynę do produkcji kapsułek, a dokładnie tych kolorowych osłonek na leki, uzyskiwały ją, z podeszew butów. W cudowny sposób stare podeszwy przemieniały się w kolorowe kapsułki. Leki może były ratujące życie, ale już osłonki raczej nie, ponieważ zawierały toksyczne składniki i metale ciężkie takie jak chrom i to w ilościach maksymalnie przekraczających chińskie normy.

Trzynaście rodzajów leków produkowanych w dziewięciu różnych fabrykach zostało wycofanych z rynku w połowie kwietnia, z powodu znacznego przekroczenia norm zawartości chromu. Rekordzista – Yanlixiao jiaonang, lek tradycyjnej medycyny chińskiej (działający chłodząco i usuwający z organizmu, nomen omen, toksyny) produkowany przez Yason Pharmaceuticals przekraczał normę 90 razy, zawartość chromu wynosiła: 181,54 mg/kg przy normie 2mg/kg.

Zdrowie jest najważniejsze!

Za: State Food and Drug Administration 2012.04.15

http://www.sda.gov.cn/WS01/CL0051/70815.html

国家食品药品监管局明确表示,坚决查处药用空心胶囊铬超标企业

Artykuł pochodzi z bloga www.kakcia.blox.pl.

Publikacja za zgoda autora.

Posted in: SPOŁECZEŃSTWO