Wojna bananowa

Posted on 14 Maj 2012 - autor:

0


giant_bana źródło: http://media.photobucket.com/image/angry%20banana/riot_pop/giant_banana.jpg?o=13Narastający wokół wysp Huangyan lub Scarborough Shoal konflikt chińsko-filipiński owocuje niespodziewanymi konsekwencjami. Ofiarą sprzeczek padają owoce, których duże ilości zatrzymano w chińskich portach. Chińskie służby celne uznały bowiem, że filipińskie banany nie spełniają wymogów sanitarnych. Filipińskie ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, czy rzeczywiście w 150 kontenerach bananów wysłanych do Chin jeszcze w kwietniu znajdują się owady – czerwce.

Manila stara się traktować sprawę bananów jako zwykłą kwestię sanitarną, ale wśród filipińskich eksporterów narasta lęk, że jest to konsekwencja ochłodzenia kontaktów pomiędzy krajami. Konflikt rozpoczął się 10 kwietnia, kiedy filipińska marynarka usiłowała zatrzymać osiem chińskich łodzi rybackich poławiających ryby na spornych terenach w pobliżu Scarborough Shoal.

Stephen Antin, prezes Philipino Banana Growers and Exporters Association, które od ponad dziesięciu lat eksportuje owoce do Chin, stwierdził, że zatrzymanie tylu partii bananów w portach nie jest czymś normalnym. Wyraził również obawę, czy konfikt dyplomatyczny nie zaoowocuje utratą cennego dla filipińskich producentów rynku zbytu. Obecnie Chiny kupujące 300 tys. ton są drugim po Japonii odbiorcą filipińskich bananów.

W zeszłym tygodniu Chiny zwiększyły liczbę swoich okrętów w spornym rejonie z 14 do 33, a Minister Fu Ying ostrzegł, że jeśli dalej będzie trwać taka sytuacja, doprowadzi to do wojny.

Sytuacja niewątpliwie się pogarsza, bowiem w kolejnych owocach z Filipin, tym razem w ananasach i papajach, znaleziono czerwce, co rzecz jasna zaaowocowało zatrzymaniem skażonych partii. Filipińczycy bronią się twierdząc, że czerwce, które niepokoją chińskei władze atakowały kokosy, jednak władze chińskie wolą dmuchać na zimne i robią wszystko by obywatele Chin mogli spożywać jedynie w pełni zdrową i pełnowartościową żywność.

Źródła AFP, Rappler.com

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://media.photobucket.com/image/angry%20banana/riot_pop/giant_banana.jpg?o=13