Liu Jianhua – szczęście po chińsku

Posted on 26 Maj 2012 - autor:

0


PPL_刘建华_LiuJianhua_唯美瑞佳人_04

Upudrowane chińskie piękności, rybki, chmurki i kwiaty peonii. Coż za nasycenie elementów szczęścia i pomyślności. Chiński malarz współczesny Liu Jianhua (刘建华) w swoich dziełach niezwykle obficie czerpie z tych motywów, tworząc, szczególnie w nowszej serii 旺旺福叠发(Rozkwitające szczęście – narastanie i emanacja) przesycone czerwienią i złotem słodkie obrazy rozkwitu, bogactwa i zadowolenia chińskiego społeczeństwa. Artysta deklaruje, że jego celem jest przedstawienie optymistycznego stosunku do życia Chińczyków, ich zamożności i dostojeństwa. Wszystko jest piękne, wszystko jest wspaniałe. Bogactwo i pomyślność czyli esencja szczęścia w chińskim stylu.

Pomyślność symbolizują zaczerpnięte z mitologii buddyjskiej morskie chmurki, ryby to pomyślność i dostatek, piekne szczupłe kobiety to wykwintność, elegancja oraz nutka romantyzmu, a peonia oznacza rozkwit i dostojeństwo narodu – tradycyjne chińskie elementy obficie podlane czerwono – złotym sosem pomyślności, bogactwa i dostojeństwa.

PPL_刘建华_LiuJianhua_旺旺福叠_04

Cieszy fakt, że we współczesnej sztuce chińskiej prezentowane są różne nurty i że artyści, tacy jak Liu Jianhua, odwołujący się do elementów tradycyjnej kultury chińskiej, nie stanowią marginesu, a ich dzieła są obecne w muzeach i galeriach. Biorąc jednak pod uwagę choćby dzieła tego artysty i ewolucję jego stylu jaką można zaobserwować porównując obrazy z wcześniejszych okresów do ostatniej kolekcji można się jednak przy okazji zastanowić, czy ogromny popyt na współczesne malarstwo chińskie nie sprawił, że jakość przechodzi w ilość.

PPL_刘建华_LiuJianhua_旺旺福叠_08

W końcu kwietnia została otwarta wystawę dzieł Liu Jianhua w galerii Pacific Perspectives (艺洋透视画廊)Szanghaju.Na stronie galerii www.ppl.bz można znaleźć kilkadziesiąt obrazów artysty i podstawowe informacje.

Podstawowe informacje o malarzu w jęz. chińskim można znaleźć np. tutaj:http://artist.artxun.com/289422-liujianhua/jianjie/)

PPL_刘建华_LiuJianhua_旺旺福叠_03

Zdjęcia pobrano ze stron:
http://yipai.biz/liujianhua#fWkAM8B4Y0yocgVgSxX8ag
http://www.ppl.bz/product.php?id=000468&page=1

Yipai_刘建华_LiuJianhua_旺旺福叠_06

yipai_刘建华_LiuJianhua_无题_02

Yipai_刘建华_LiuJianhua_瑞丽佳人_05

Yipai_刘建华_LiuJianhua_瑞丽佳人_07

Yipai_刘建华_LiuJianhua_瑞丽佳人_02

PPL_刘建华_LiuJianhua_唯美瑞佳人_05

PPL_刘建华_LiuJianhua_喜庆瑞佳人_03

PPL_刘建华_LiuJianhua_吉祥贵佳人_03

PPL_刘建华_LiuJianhua_吉祥贵佳人_01