Medyczny zgiełk

Posted on 21 czerwca 2012 - autor:

3


Katarzyna Sarek

Medyczny zgiełk

Lekarze boją się pacjentów, chorzy nienawidzą doktorów. W Chinach, najludniejszym kraju świata, praca w służbie zdrowia i korzystanie z jej usług to coraz cięższe przeżycie.

samoobrona_lekarzy_zrodlo_Caixin

Gdy 17-letni Li Mengnan usłyszał, że nie można zacząć leczenia chorego kręgosłupa, bo wciąż ma gruźlicę – choć właśnie zakończył długą kurację w innym szpitalu – spokojnie wyszedł z gabinetu. Zaprowadził dziadka do taniego hoteliku, w którym zatrzymali się na czas pobytu w Harbinie. Wyszedł się przejść, kupił nóż – i wrócił do szpitala. Znalazł gabinet lekarza, który go przyjmował, i zaatakował obecnych w nim czterech doktorów. Najbliżej drzwi siedział stażysta Wang Hao; trafiony w tętnicę szyjną, zmarł na miejscu. Pozostali, mimo licznych ran, przeżyli. Schwytany przez policję podczas nieudanej próby samobójstwa, Li Mengnan zeznał, że chciał się zemścić za złe traktowanie. Żałował tylko, że zginął niewinny praktykant.

EMOCJE MAŁO CENZURALNE

Władze szpitala przy Harbińskim Uniwersytecie Medycznym urządziły zabitemu piękną ceremonię pożegnalną. Prowincjonalny wydział zdrowia zalecił instalację kamer i wzmocnienie ochrony szpitali. Minister zdrowia potępił sprawcę i zażądał surowej kary. I wszystko pozostanie jak dotąd. Wydarzenia z Harbina potwierdzają tylko fatalną sytuację, w jakiej od dawna jest służba zdrowia w zamieszkałym przez miliard trzysta milionów ludzi kraju.

Ogólnochińskie media zainteresowały się śmiercią Wang Hao, gdyż to kolejny przypadek zabójstwa lekarza przez pacjenta. Na stronie internetowej „People’s Daily”, organu prasowego Komunistycznej Partii Chin, wkrótce po wydarzeniu pojawiła się sonda, w której czytelnicy mogli wybrać uczucie, jakiego doświadczyli w związku z tragedią w Harbinie. Sonda szybko zniknęła, bo wyniki były szokujące: 65 proc. z 6 tys. głosujących wybrało radość; złość poczuło tylko 14 proc., a smutek 7 proc. Jak uzasadnił jeden z uczestników sondy, nie chodzi o radość z powodu śmierci niewinnego stażysty, ale o satysfakcję z zemsty na przekupnych i niemoralnych lekarzach.

过度治疗_TianYa

źródło: Tianya

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Tygodniku Powszechnym Nr 26 (3285) z 24 czerwca

Obszerny fragment zostal zamieszczony na portalu onet.pl http://tygodnik.onet.pl/31,0,76502,medyczny_zgielk,artykul.html

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO