Wystawa fotografii przemysłu budowlanego

Posted on 23 lipca 2012 - autor:

0


W pekińskiej Galerii Narodowej (中国美术馆) jedną z sal poświęcono na pierwszą edycję wystawy fotografii przemysłu budowlanego (首届中国建筑摄影艺术大展). Ze zdjęć wyzierają twarze szczęśliwych i uśmiechniętych robotników, którzy z zapałem budują bogactwo swojej ojczyzny. Rozluźnieni budowlancy na jednym ze zdjęć są przedstawieni w niemal tanecznych pozach, jak z filmu „Goło i wesoło”. Na innym z ujęć między kolumnami cegieł biegnie uśmiechnięte dziecko, za którym jedzie na samojeździe równie radosna robotnica.

Sielanka robotników budowlanych. Autorzy zdjęć mieli niezwykle szczęście spotkać niemal wyłącznie szczęśliwe twarze. W rzeczywistości nie widuje się takich radosnych obrazków. Robotnicy budowlani w Chinach, zwłaszcza w miastach drugiej kategorii pod względem wielkości i niżej, są jedną z najgorzej opłacanych i traktowanych grup pracowników. Zazwyczaj pracują po kilkanaście godzin, bez umów o pracę, zabezpieczenia socjalnego, bardzo często bez ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pensje dostają raz na kilka miesięcy, często dopiero po zakończeniu robót albo przed Chińskim Nowym Rokiem, jeśli w ogóle uda im się zobaczyć całość uzgodnionego wynagrodzenia.

肖树成—笑脸

To, że Galeria Narodowa jest jednym z narzędzi rządowej propagandy i ten aspekt ma wpisany w podstawowy zakres swojej działalności, jest powszechnie wiadome. W czasach promowania przez państwo haseł o harmonijnym społeczeństwie, wystawa jest kolejnym przykładem próby propagandowego manipulowania opinią publicznego, dość prymitywnym i prostackim. Kogokolwiek, kto choć trochę zna chińskie realia, trudno przekonać do tej projekcji rzeczywistości. Wystawa przypomina jednak o tym, że chińskie placówki kultury i chińskie media, czy w kraju czy za granicą (jak Instytuty Konfucjusza, biura agencji Xinhua czy CCTV) pełnią, między innymi, funkcję ośrodków propagandy KPCh.

谢慧珍—下班了

伍冬耀—工余时间

Reklamy