Wybuchowy artysta i stado wilków

Posted on 25 lipca 2012 - autor:

1


Twórczość Cai Guo-Qianga jest znana każdemu Polakowi, który oglądał bajeczne pokazy fajerwerków towarzyszące igrzyskom olimpijskim w Pekinie w 2008 r. Urodzony w 1957 r. w Quanzhou w prowincji Fujian, w 1981 r. przeprowadził się do Szanghaju, gdzie rozpoczął studia scenograficzne w Szanghajskiej Szkole Teatralnej. Od 1986 do 1995 r. pracował w Tokio, następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do tej pory. Od 1985 r. eksperymentuje z prochem, za jego pomocą tworzy wyjątkowe i ulotne widowiska, jak i „maluje” nim na płótnie. Każdy spektakl z użyciem materiału wybuchowego jest unikalny i dostosowany do historii i kultury danego miejsca.

Do początku września w MOCA Los Angeles można oglądać wystawę Cai Guo-Qianga pt. Sky Ladder, w ramach której odbył sie pokaz prochowy na zewnątrz budynku, instalacja z rzeźb, trzy obrazy stworzone za pomocą prochu i pokazy wideo. To wszystko, zdaniem kuratorów „uwidacznia ekspolorację sił natury i sił pozaziemskich przez artystę”. Eksplozja na świeżym powietrzu w MOCA Los Angeles jest najnowszym dziełem artysty z serii Extraterrestrial Series, którą rozpoczął tworzyć w 1989 r i która obecnie liczy 30 dzieł.

Jedną z jego najpopularniejszych instalacji jest Head On, w której stado dziewięćdziesięciu dziewięciu wilków (siano, druty i na to malowane owcze skóry) idzie, biegnie i w końcu rozbija się o szklaną ścianę.

Zdjęcia pochodzą z:

http://www.caiguoqiang.com

http://www.guggenheim.org

Reklamy