Red Rising Red Eclipse China Story Yearbook 2012

Posted on 16 sierpnia 2012 - autor:

0


źródło: thechinastory.org

Red Rising Red Eclipse China Story Yearbook 2012 pod red. Geremie R. Barme to kompedium, do którego powinien sięgnąć każdy pragnący zrozumieć dzisiejsze Chiny. Publikacja powstała dzięki pracy naukowców skupionych w Australian Centre on China in the World (CIW) przy College of Asia & the Pacific (CAP) w The Australian National University (ANU), we współpracy z Danwei Media. Książka, dostępna bezpłatnie w formie elektronicznej, jest częścią projektu badawczego, którego celem jest upowszechnianie holistycznej wiedzy o Chinach – pokazanie jak Chiny widzą siebie i jak widzą je inni.

W kilkunastu rozdziałach opisano większość ważnych zagadnień i problemów, przed jakimi stają dziś Chiny. Publikacja pokrywa okres od 2009 do połowy 2012 roku i możemy dzięki niej zapoznać się z przeglądem różnorakich aspektów chińskiej rzeczywistości, omawiane są takie dziedziny jak: prawo, ekonomia, stosunki międzynarodowe, polityka regionalna, kultura i życie intelektualne. Co ważne, oprócz tradycyjnych tematów, jak problem Tajwanu, Xinjiangu czy Tybetu, sporo miejsca poświęcono chińskiej blogosferze, która na naszych oczach staje się najważniejszym medium społecznym Państwa Środka.

Książkę można pobrać w kilku formatach, można ją również czytać online (także pojedyńcze rozdziały). Sporo zdjęć, ilustracji, wykresów i map czyni lekturę znacznie przyjemniejszą.

Poza książką, na stronie projektu The China Story można znaleźć autorskie teksty dotyczące aktualnych wydarzeń w Chinach, wywiady i publikacje ważnych chińskich intelektualistów, powstaje leksykon kluczowych wyrażeń dotyczących współczesnych Chin, linki do ciekawych stron i artykułów online.

Prawdziwa skarbnica wiedzy dla sinologów i wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Chinach!

Gorąco polecamy!

Reklamy